تيرماه ۸۳- اعتماد به نفس در کودکان - قسمت چهارم

 

 

Written by Katherine West

Copyright 2002 by PageWise, Inc

http://mdmd.essortment.com/selfconfidence_rbcz.htm

 

 

چگونه اعتماد به نفس را در کودکانتان افزایش دهید

 

افزایش اعتماد به نفس در کودک موضوع بسیار حساسی است.  ما به عنوان والدین، تمایل به افزایش اطمینان و اعتماد به نفس کودکمان داریم، اما نمی‌خواهیم کودکانی تربیت کنیم که دچار خودبزرگ‌بینی هستند. مرز باریکی بین کودک معتمد به نفس و کودک گستاخ و خودخواه وجود دارد.

میزان موفقیت‌هایی که کودک باید داشته باشد بستگی به سطح سنی او دارد. شما می‌توانید اجازه دهید فرزند پنج‌ساله‌تان گهگاهی در بازی شطرنج برنده باشد، اما اجازه ندهید همیشه بازی را ببرد. در غیر این‌صورت چگونه می‌تواند در مواجهه با شکستی در زندگی واقعی واکنش نشان دهد؟

 

 کدام روش‌ها برای افزایش اعتماد به نفس فرزندم بهترند؟

1-      فرزندتان را در قبال انجام کار خوب یا عملکرد مناسب در مدرسه تشویق کنید.

2-      هنگام انجام کار صحیحی به آنها توجه کنید. به فرزندتان بگویید که کارش به شما کمک کرده و برای لطفش از او تشکر کنید.

3-      وقتی فرزندتان کاردستی، نمرات مدرسه و یا کارهایی را که با خلاقیت ایجاد کرده به شما نشان می‌دهد، با بذل توجه واقعی او را تشویق کنید. اگر فقط تعریف سریعی از آنها بکنید یا تنها چند ثانیه نگاه کنید، فرزنتان احساس می‌کند که با او رو راست نیستید.

4-      تلاش فرزندتان برای پیشرفت را ستایش کنید. در برابر بهبود عملکرد فرزندمان نه تنها باید هیجان‌زده شویم، حتی ممکن است او را با جایزه‌ای غیرمنتظره غافلگیر کنیم، که تشویق مثبتی است.

5-      وقتی فرزندتان با شما صحبت می‌کند به او گوش کنید. از فرزندانتان سوال کنید. با این کار به عنوان والدین، فرزندانمان را برای پیشرفت مهارت‌های گویشی تشویق می‌کنیم. آنها را مطمئن کنید که عقیده‌ها و نظراتشان مهم است، که خط ارتباطی بین پدر/ مادر و فرزند را باز نگه می‌دارد، که برای زمانی که بزرگ‌تر می‌شود خیلی مهم است. کودکان مایلند که بیشتر با یکی از والدین‌شان درباره‌ی مشکلاتشان صحبت کنند، اگر بدانند که او واقعاً گوش می‌دهد.

 

اعتماد به نفس موضوع مهمی است که باید به فرزندان‌مان به‌تدریج القا شود، اما فروتنی هم حائز اهمیت است. قبل از تحسین فرزندتان بدون توجه به اثری که بر او خواهد داشت، فکر کنید. آیا ده سالگی سن مناسبی برای پیروزی‌های مکرر است؟ ممکن است سبب صدمه بیشتری شود. آیا بهتر نیست که فرزندتان کمی از حقیقت‌های سخت زندگی را یاد بگیرد؟

ما می‌خواهیم که فرزندان شاد و متعادلی داشته‌باشیم که اعتماد به نفس بالایی داشته باشند، اما نمی‌خواهیم فرزندان پر شکوهی تربیت کنیم که به نظر دیگران لوس و خودخواه باشند. ما باید فرزندانی تربیت کنیم که دلسوز دیگران باشند، فرزندانی که انسانیت داشته ‌باشند. ما فرزندانی می‌خواهیم که سرشان را بالا بگیرند، اما نه فرزندانی که مفهوم واقعیت را نمی‌فهمند. مطمئن شوید که وقتی به فرزندتان کمک می‌کنید تصویر خوبی از خود داشته‌باشد، از این مرز باریک نمی گذرید.

 تحقيق و ترجمه از فرنوش

 

 

منبع: مجله آهنگ زندگي

ترجمه : فاطمه مقيسه


اعتماد به نفس ِكودك
شخصيت كودكان با يكديگر بسيار متفاوت است ، بعضي از آنها اجتماعي اند و علاقه مند هستند كه با يكديگر بدون خجالت و ناراحتي ارتباط برقرار كنند و داوطلب آن هستند كه كار جديدي را انجام دهند.  در حالي كه بعضي ديگر نيازمند تشويق و حمايت هستند تا بتوانند كارهايي را انجام دهند و براي برقراري ارتباط با ديگران نيز دچار مشكل هستند .
اعتماد به نفس يكي از مهمترين خصوصياتي است كه اگر در وجود كودك شكل بگيرد مي تواند مهارت هايي را كسب كند و كم كم به عنوان يك فرد مطرح تلقي شود ،‌پس بايد سعي كنيم با فراهم كردن استفاده از فرصت هاي روزانه اعتماد به نفس كودكمان را تقويت كنيم . براي انجام اين كار مهم نيست كه كودك چه شخصيتي دارد فقط كافيست تصميم بگيريم كه در اين راه او را ياري كنيم .
يكي از معاني اعتماد به نفس داشتن ، يعني آگاه بودن بر اين نكته كه اشتباه كردن امري طبيعي است. مثلا اگر كودك ناگهان شيشه آب مربوط به آب رنگ را مي ريزد لازم است بداند كه تنها با كمك از طرف پدر و مادر مي تواند دستمال را به دست گيرد و آب هاي ريخته شده را خشك كند و سپس كارش را دوباره شروع كند .به اين ترتيب كودك بدون احساس گناه ياد مي گيرد كه چطور مراقب ظرف آب باشد و از ريختن مجدد آن جلوگيري كند . بنابراين كودك از اتفاقاتي كه برايش رخ داده مي دهد ياد مي گيرد و دفعه بعد كارش را در جهت صحيح انجام مي دهد و اين باعث شكل گيري اعتماد به نفس در او مي شود.
كودكان در شرايط خاص نياز به اعتماد به نفس بيشتري دارند كه والدين بايد سعي كنند در اين موقع اعتماد به نفس را در كودكانشان تقويت كنند يا آن را به وجود آورند .

 

براي انجام اين كار روشهاي زير را مي توان در نظر گرفت :

يك -  كودك را به ايجاد رابطه با بزرگترها تشويق كنيم :
كودك در اولين برخورد با كساني كه تا بحال آنها را نديده و برايش نا آشنا هستند دچهر تشويش و دلهره مي شود و ما مي توانيم با آرام كردن او در برابر اين نگرانيها كمك كنيم تا او بر خجالت اوليه اش غلبه كند .
-     
در مواقعي كه كودك شخصي را براي اولين بار مي بيند او را به گوشه اي ببريم و برايش توضيح دهيم كه او چه كسي هست و براي انجام چه كاري آمده است .
-     
شخص را طوري به كودك معرفي كنيم كه انگار او را به يك فرد بزرگ معرفي مي كنيد در حالي كه بعضي از والدين به كودك خود اهميت نمي دهند و مشغول صحبت با ديگران و يا سرگرم كار خود مي شوند . -      وقتي بزرگتري با كودك صحبت مي كند به جاي او حرف نزنيد . اين بدترين كاري است كه مي توان انجام داد در عوض كودك را تشويق كنيم كه خود در گفتگو شركت كند .
دو-  كودك را به يافتن دوستان جديد تشويق كنيم .
كودكان براي برقراري ارتباط با دوستان جديد نياز به اعتماد به نفس دارند در واقع برقراري ارتباط صميمانه با يك گروه توسط كودك ضامن برقراري ارتباط هاي مناسب كودك با گروههاي ديگر نيست . براي مثال زماني كه بچه ها مدرسه رفتن را شروع مي كنند با اينكه ساعتها در كنار بچه ها هستند و در اكثر مواقع ارتباط صميمانه و مناسبي با دوستانشان برقرار مي كنند، باز هم موقع رفتن به مهماني تولد براي آنها دلهره آور است .
مي توان اين مشكل را با تشويق كودك به پيدا كردن دوستان جديد حل كنيد .اگر قدرت اعتماد به نفس كودك افزايش يابد و او با اعتماد به نفس بداند كه به راحتي قرار است در مكانهاي جديد دوستان تازه ايي پيدا كند احساس آرامش كرده و هيچ نگراني و دلهره ايي را حس نمي كند .
اگر به مهماني دعوت شديد كه تعدادي كودك در آنجا حضور دارد بايد كودك خود را تشويق كنيم كه تا با كودكاني كه سرگرم بازي هستند همراه شود بعد با آنها شروع به صحبت كنيم در ابتدا خود و كودكتان را معرفي كنيد و از بچه هاي ديگر بخواهيد كه اسم شان را بگويند و سعي كنيد كه در مورد مسائل مختلف با بچه ها صحبت كنيد . به اين ترتيب كودك شما ياد خواهد گرفت چگونه توسط روشهاي ساده مي تواند با كودكان ديگر ارتباط برقرار كند و همبازي آنها شود .
سه - كودك را با علتها روبرو كنيم .
 
وقتي كودك كاري انجام مي دهد كه قبلا قادر به انجام آن نبوده است از اين موفقيت لذت مي برد . او ياد مي گيرد خيلي از چيزها با سعي و تلاش به دست مي آيد و ما مي توانيم به خاطر اين سعي و تلاش كودك را تشويق كنيم و با اين روش اعتماد به نفس او را تقويت كنيم . حتي اگر كودك دفعه اول به طور كامل در كاري موفق نشد باز هم تشويق بي تاثير نيست ولي مي توان علاوه بر تشويق علت نا موفق بودنش را در ان كار برايش توضيح دهيم .هرگز كودك را مجبور به انجام كاري نكنيد خصوصا وقتي او از انجام بعضي كارها احساس ترس مي كند .
وقتي مي خواهيد كودكتان را براي انجام كاري تشويق كنيد از كلماتي در قالب جملات مثبت استفاده كنيد مثلا به جاي اينكه به او بگوييد : آن را انجام نده يا مواظب باش به او بگوييد : ‌اگر بر روي كاري كه ميخواهي انجام دهي دقت كني هيچ مشكلي برايت پيش نخواهد آمد
چهار -  مهارت هاي جديد به كودك بياموزيم .
پنج -  كودك را به خود وابسته نكنيم .


در آخر توصيه هايي براي تقويت اعتماد به نفس در كودك :
يك - اگر بيش از يك فرزند داريد سعي كنيد براي هر يك از آنها وقتي در نظر بگيريد كه تنها متعلق به خود كودك باشد .

دو - هرگز كودك خود را با كودكان ديگر مقايسه نكنيد .
سه - اگر كودك در كاري به شما كمك كرد يا كاري را خوب انجام داد به او بگوييد كه كارها را خوب انجام داده و از او تشكر كنيد .
چهار- كودك خود را به خاطر سعي و تلاش هايي كه انجام مي دهد تحسين كنيد.
پنج - وقتي كودكتان مي خواهد كار مشكلي را انجام دهد به او قوت قلب بدهيد و به دنبال راهي بگرديد كه كمك كند آن كار را نيمه تمام رها نكند.

تحقيق از مريم
 

 

 

 

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ شهریور ،۱۳۸۳