تحقیق خردادماه 83- مراقبتهاي دوران بارداري و نقش پدر در این دوران (قسمت چهارم)

بخش دوم=  نقش پدر در دوران بارداري

 

الف - هشت راه برای پدر بهتری بودن!www.babycenter.com

ب - چند موضوع هراس‌آور برای نوپدرها  http://www.pregnancy-info.net/

پ - چند نکته‌ برای نوپدرها  http://www.pregnancy-info.net/

ت - پدری کردن نسبت به کودک قبل از تولد نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک

دکتر ویلیام سیرز ، ترجمه: شرف الدین شرفی

 

 

الف - هشت راه برای پدر بهتری بودن!

 

1- فعال تر باشید اگر پدرها خود ابتکار عمل را به دست نگیرند، هرگز نخواهند توانست مسؤولیت تربیت فرزند را آنچنان که خود می خواهند و آن چنان که شایسته ی فرزندانش است به عهده بگیرند. به جای این که  به راحتی کودک خندان یا گریان خود را به بغل مادرش بسپارید، سعی کنید جملاتی نظیر جمله زیر به او بگویید:«فکر کنم از پسش برمیام» . علاوه بر این پرسیدن و مشورت کردن با همسرتان در مورد چگونگی نگهداری بچه هیچ اشکالی ندارد: هر دوی شما چیزهایی می دانید که دیگری می تواند از آن بهره مند شود.

 

2- بیشتر تمرین کنیدفکر نکنید که همسر شما به طرز معجزه آسایی چیزی بیش از آنچه شما در قبال بچه انجام می دهید می داند. هرچه که او درباره ی پرورش کودکان می داند از طریق تجربه ی عملی یادگرفته- مثل بقیه ی چیزها. و راه این که شما هم بتوانید پدر بهتری باشید این است که خودتان کارهای مربوطه را انجام بدهید. اگر احساس عدم اطمینان یا عدم آمادگی می کنید از کمک گرفتن نهراسید.

 

3-  مفتخر باشید که روش خاص خودتان را برای برقراری ارتباط دارید مردان و زنان روش های متفاوتی برای تعامل با فرزندان شان دارند.مردان بر فعالیت های فیزیکی و انرژی بر تاکید دارند و زنان ر رشد اجتماعی و عاطفی. به کسی اجازه ندهید که به شما بگوید کشتی گرفتن و بالا و پایین پریدن در رختخواب( با مراعات سلامتی کودک) از کارهای دخترانه ای که همسرتان ممکن است انجام دهد( یا بخواهد انجام دهید) مهم تر است.  خشونت طبع و آشفتگی پدر نیز درس های ارزشمندی درباره ی تنظیم احساساتی چون هیجان و برانگیختگی برای کودک دارد. کودکانی با پدران فعال ( از نظر فیزیکی) بسیار محبوب تر هستند و در روابط شان با کودکان دیگر موفق ترند.


4-  از نظر احساسی در دسترس کودک باشیدبی تردید تعامل فیزیکی در کودکی بخش مهمی از روابط پدر- فرزندی است، اما باید از نظر احساسی نیز در موقعیت های بحرانی در دسترس باشید و همراهی کنید، جان گاتمن پیشنهاد می کند:« مردان باید از احساس خودشان آگاه باشند تا بتوانند احساسات فرزند شان را درک کنند. بنابراین باید هر کاری که لازم است بکنید تا ارتباط نزدیکی با کودک  برقرار کنید»


5- مشارکت کنید نه کمک!مدل سنتی پدر به عنوان کمک کار، یک مدل تاریخ مصرف گذشته است. اگر مردان مایل اند کاملا در مراقبت و تربیت فرزند مشارکت کنند، آن ها باید مسؤولیت خانه داری و بچه داری را فعالانه با همسرشان تقسیم کنند.

6-  فقط آخر هفته ها در دسترس نباشید برای این که یک پدر فعال و مؤثر باشید، در تصمیمات روزانه ی مرتبط با کودک تان مداخله کنید. سپردن همه چیز به همسرتان به این معنی است که پدر فقط در گوشه های کوچکی از زندگی کودک نقش دارد. بدون شرکت در کارهای عادی و روزمره، و فعالیت هایی که دوران کودکی را شکل می دهند، پدران، کودکان شان را  با خصوصیات خاص و ظریف شان نخواهند شناخت، دانستن این خصوصیات برای این که پدری حساس و فعال و مشارکت کننده باشید اهمیت فراوان دارد.

 

7- برای همسرتان احترام قائل شوید و آن را علناً نشان دهیدپدری فعال و مشارکت کننده به این معنی است که همه ی روش هایی که همسرتان برای ادارۀ خانواده به کار می برد به رسمیت بشناسید و به تصمیماتی که در زمان غیبت شما می گیرد احترام بگذارید. . سعی کنید سیستمی را در خانواده ایجاد کنید که در آن والدین و فرزندان فعالیت هایی را مشترکاً انجام دهند. همچنان که فرزندان رشد می کنند به آن ها نیز اجازه دهید در فرایند طراحی چنین فعالیت هایی مشارکت کنند.

 

8- نیاز به ارتباط را فراموش نکنید اگر همسرتان برای تقسیم نقش تربیت فرزند با شما، بی میل است، به او فرصت بدهید تا متوجه شود که درخواست شما برای مشارکت بیشتر در پرورش کودک واقعا جدی است و شما شایستگی و انگیزۀ کافی برای تغییر در میزان مشارکت تان در امر بچه داری را دارا هستید.

 

 

 

ب - چند موضوع هراس‌آور برای نوپدرها

- همسر من تبدیل به یک زن دیوانه شدهمتاسفانه این حقیقت دارد، اما خبر خوب این است که او به حال اول بازخواهد گشت .تنها نه ماه باید صبر کنید.

- همسرم چاق و نازیبا خواهد شدهم بله و هم نه. همچنان که کودک در درون او رشد می‌کند افزایش وزن نیز خواهد داشت. اما بسیاری از افراد از این که می‌بینند پارتنرشان در خلال بارداری زیباتر و دوست‌داشتنی‌تر جلوه می‌کند خوشحال می‌شوند.

- همسرم پس از حاملگی کاهش وزن نخواهد داشتبدن او پس از حاملگی تغییر می‌کند، بسیاری از زنان پس از بارداری با پیروی از سبک زندگی سالم به آسانی کاهش وزن پیدا می‌کنند، این به معنی استفاده از رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی منظم است.
 
- بی پول خواهیم شدتردیدی نیست که داشتن خانواده خرج دارد!

- من دیگر هرگز دوستانم را نخواهم دیدبا داشتن خانواده زندگی شما برای همیشه تغییرکرده است. از این رو خیلی مهم است که شما وقت کافی برای بودن با خانواده و نزدیک‌تر شدن به هم اختصاص دهید. از طرف دیگه داشتن و حفظ روابط دوستانه هم برای شما مهم است، بنابراین باید سعی کنید بین این دو تعادل برقرار کنید به نحوی که هم شما و هم پارتنرتان راضی باشید، در نظر داشته باشید که پارتنر شما هم نیاز به اوقاتی صرفا برای خودش دارد.

- پس از دیدن زایمان دیگر هرگز قادر به داشتن ارتباط جنسی با همسرم نخواهم بودنگران نباشید، شما باز هم با او سکس خواهید داشت. فقط ممکن است حالا دیگر پیامدهای سکس را بهتر درک کنید!

- با دیدن صحنه‌ی زایمان از حال خواهم رفتخوشبختانه زمانی که زایمان شروع می‌شود، بیشتر مردان چنان مجذوب جریان زایمان می‌شوند که دیگر حتی نگران غش کردن و از حال رفتن نیستند.


- ما بچه‌ی سالمی نخواهیم داشتنود و هفت درصد زوج‌ها بچه‌های سالمی به دنیا می‌آورند. اگر خواهان افزایش شانس خود هستید شیوۀ زندگی و خوراک خود را اصلاح کنید.

 من آماده‌ی پدرشدن نیستماگر شما نگران این نباشید که "آیا می‌توانید والد خوبی نباشید" آن وقت باید نگران بود. وقتی زایمان پایان می‌یابد شاید خودتان هم شگفت‌زده شوید که ببینید دقیقا همان‌طور که غریزه‌ی شما حکم می‌کند هستید.

 

 

پ - چند نکته‌ برای نوپدرها

با دیگران صحبت کنیدبا پرستاران کودک در بیمارستان، با پزشک متخصص کودکان، و با هر کسی که قبلا بچه داشته دربارۀ روش نگهداری بچه، عوض کردن پوشک، حمام کردن و گرفتن آروغ نوزاد صحبت کنید. هر چه بیشتر صحبت کنید بیشتر یادمی‌گیرید که چه‌طور با نوزاد برخورد کنید و رابطه برقرار کنید.

غریزهبه غریزه‌ی خود اعتماد کنید، غریزه تان به شما خواهد گفت که چه بکنید و چه طور. به زودی خودتان هم متعجب خواهید شد که چه طور خودتان را با زندگی نوزاد وفق داده‌اید.

بردباری و مثبت‌نگریصبور اما مثبت‌نگر باشید؛ به خصوص با همسرتان، هر چه باشد او نه ماه کودک شما را حمل کرده و درد و احساساتی را تجربه کرده که با کلام قابل توصیف نیست.

تحکم نپذیریدمردان و زنان کارها را با سبک‌های متفاوتی انجام می‌دهند. اجازه ندهید که دیگران با امر و نهی کردن‌ شما را از بچه دور کنند، شما کار خودتان را انجام بدهید، اگر واقعا مشکلی هست با همسرتان درباره‌اش صحبت کنید، اما اجازه ندهید از کودک دورتان کند.

با کودک تماس چشمی برقرار کنیدنوزادان از خیره شدن در چشم دیگران لذت می‌برند. مطمئنا شما نیز از خیره شدن در چشم‌های زیبای نوزادتان لذت خواهید برد

از پدر بودن لذت ببریدپدر بودن، چیزی است که بایداز آن لذت برد، پس شما نیز لذت ببرید. این مساله خیلی اهمیت دارد که زمانی را با فرزندتان صرف کنید،  تصور نکنید که بعداً جبران می‌کنید، این بهترین زمان برای شروع رابطه با کودک است.

هر کاری از دست شما برای همسرتان بر می آید تا او دوران بارداری سالمتری را بگذراند به گونه ای غیر مستقیم در سلامت کودکتان تاثیر خواهد داشت.

در اینجا چند توصیه به پدران که چگونه میتوانند به پیوند خود با همسرشان و سلامت کودک کمک نمایند ارائه میشود:

 

ت - پدری کردن نسبت به کودک قبل از تولد

 

همبستگی خود را با کودک پیش از تولد ایجاد کنید یکی از راههایی که شما را واقعاً با کودکتان پیش از تولدش پیوند می دهد این است:با کودک خود پیش از تولدش صحبت کنید.

بر اساس یکی از مباحث تحقیقی جالب به نام آگاهی جنینی کودکان پیش ازتولد در شش ماهگی دوره بارداری یا شاید پیش از آن میتوانند صداهای بیرون از رحم مادر را بشنوند. برخی از محققین بر این باورند که ممکن است کودک پیش از تولد عملا صدای پدر را بهتر از صدای مادر بشنود زیرا مایع آمنیوتیک صدای مردانه را که دارای فرکانس پایین است بهتر از صدای زنانه تشدید میکند.

صحبت کردن با کودک متولد نشده تان راه را برایتان هموار کرده و کار گفتگوی شما را با او پس از تولد راحت تر خواهد نمود.

 

لمس کردن کودک با دست قرار دادن دست روی شکم همسرتان و گفتگو با کودک متولد نشده ، دو پیام مهم مربوط به دوران بارداری را از سوی شما ابلاغ  خواهد نمود :

1) شما نسبت به همسرتان احساس دلبستگی می کنید.

2)شما نسبت به کودکتان احساس دلبستگی می کنید.

همراه شدن دستان گرم شما روی شکم همسرتان و گقتگوی گرم و صمیمی شما با کودکتان دال بر دلبستگی شما به این دو موجود خاص است که پس از تولد به شما تکیه خواهند نمود.

 

ایجاد همبستگی با کودک پیش از تولد برای پدر نیز سودمند است پدرانی که با کودک خود صحبت کرده و با دستهایشان او را پیش از تولد نوازش کرده اند اذعان می کنند که با کودکان خود پیش از تولد و بعد از آن احساس صمیمیت بیشتری دارند.

به نظر میرسد که نگرانی مداوم مادر موجب ترشح هورمونهایی می شود که عامل فشار روحی هستند و بر اثر نفوذ این هورمونها به جفت، حالت مادر به کودک منتقل میشود. هر شوهر ایده آلی باید با کمک به همسر باردارش  نگرانیهای دوران بارداری او را کاهش دهد.

یکی از بهترین راههای ایجاد آرامش در همسرتان این است که احساس کند به او به عنوان یک شوهر و به کودکتان به منزله یک پدر دلبسته اید.بسیاری از خانمها اذعان دارند که همین احساس دلبستگی دوگانه بیشترین حالت رضایت خاطر را طی دوران بارداری در آنان بوجود آورده است. در نتیجه به شما توصیه میشود که علاوه بر ایجاد همبستگی باکودک پیش از تولد با همسرتان نیز این ارتباط و همبستگی را برقرار کنید .

بارداری صرفا موقعیتی برای رشد کودک نیست بلکه دورانی است که روابط بین زن و مرد نیز طی آن رشد میکند.

 

روابط خود را ارزیابی کنید دوران بارداری زمانی است که می توانید رابطه خود را با همسرتان مورد ارزیابی قرار دهید. در این رابطه چه چیزی باید بهبود یابد؟ چنانچه در ازدواج شما نقاط ضعفی وجود دارد که باید برطرف شود، غیر واقع بینانه است که بپندارید تولد کودک می تواند موجب التیام آن گردد.

سعی کنید هر روز نشانه ای از این دلبستگی خود را به همسرتان نشان دهید  با یک شاخه گل ، یک لبخند، یک نگاه محبت آمیز، انجام کاری که او را خوشنود می سازد، به عهده گرفتن بخشی از کار خانه ، بردن او به بیرون، انجام کاری که صرفا به خاطر او باشد و هر کاری که به او این پیام را ابلاغ کند که (من می خواهم تو دوران حاملگی راحت تری را بگذرانی) می توانید علاقه خود را به او ثابت کنید.

 

حساس باشید در تمام زندگی در هیچ دوره ای به اندازه دوران بارداری عواطف زن رقیق نبوده و خواسته هایش شدید نیست .در این دوران او بیشترین حساسیت را از شما می طلبد و ممکن است یک کاه برای او کوهی شود.مسائل جزئی که پیش از این هرگز او را نمی آزرد اکنون ممکن است به شدت موجبات رنجش خاطر وی را فراهم سازد.

 

به غریزه آشیان دوستی او احترام بگذارید در خلال یکی دو ماه آخر بارداری همسرتان این انتظار را داشته باشید که وی بیشترین وقت و انرژی خود را صرف سر وسامان دادن خانه بکند.

این زمانی است که زنان باردار نسبت به تغییرات خانه بیشترین حساسیت را نشان می دهند. زیرا پس از مدت کوتاهی به آشیانه آنها بدل خواهد شد. اگر برایتان امکان دارد از تغییرات اساسی در خانه خود در این زمان بپرهیزید.اگر ناگزیر به تغییر هستید بهتر است این کار را در اوایل بارداری یا پس از تولد کودک انجام دهید.

 

نسبت به موضوع بارداری علاقه نشان داده و خود را با آن پیوند دهید تا آنجا که می توانید همسرتان را در معاینات پزشکی همراهی کنید. در تصمیم گیریهای عمده مثل انتخاب پزشک،انتخاب محل زایمان  و انتخاب کلاسهای توجیهی مربوط به زایمان شرکت کنید. مهمتر از همه این است که با همسرتان در این کلاسها همراه شوید. از این طریق می توانید با تغییرات فیزیکی و احساس ایجاد شده در همسرتان  در خلال دوره بارداری آشنا شوید و دریابید که چگونه میتوان نسبت به این تغییرات حساسیت بیشتری نشان دهید.

فراگیری نحوه مواظبت و تغذیه مادر باردار ایجاد ثبات در روابط زناشویی  حساستر شدن به خواسته های همسر موجب می شود که همسرتان این پیام مهم را درک کند که شما نسبت به وظایف پدری دلبسته اید. بسط و اثبات این دلبستگی مهمترین نقش پدر باردار را تشکیل می دهد.

 

 

شما در دوران بارداری همسرتان احساسات مختلفی را تجربه میکنید

 

یک - هیجان:اعلام خبر بارداری از طرف همسرتان شاید نقطه اوج ازدواج شما باشد و از نظر همسرتان این بسیار مهم است  که شما نیز به همین میزان هیجان زده شوید.

 

دو - احساس سر در گمی: این طبیعی است که پس از هیجان دچار این سردرگمی شوید که این عضو جدید چه تاثیری بر زندگی شما ازدواجتان و وضعیت معیشتتان خواهد گذاشت.

شما نباید دچار ترس از آینده شوید . این ترس غیر ضروری ممکن است موجب شود که پدری شادمان به جای بهره مند شده از لذت تولد کودک خود نگران شود که حال چه چیزهایی را از دست خواهد داد و چه بهایی باید بپردازد.

 

سه - وابستگی: بسیاری از شوهران تا به دنیا آمدن کودک همسر خود را به عنوان شخصی وابسته به خود تلقی نمی کنند. در خلال بارداری این احساس در پدران ایجاد می شود که در آینده نحوه وابستگی  کودک به آنها چگونه خواهد بود و علاوه بر آن به گونه ای فزاینده در می یابند که همسرشان بیش از پیش به آنها وابسته  می شود.

 

چهار- احساس کنار گذاشته شدن: اگر بدانید که در این دوران همسرتان دچار چه تغییراتی خواهد شد، ممکن است بهتر بتوانید با این احساس مقابله کنید.

 

پنج - روابط جنسی در دوران بارداری: یکی از دشوارترین تغییرات برای پدران جدید این است که خود را با گوناگونی واکنش جنسی همسرشان تطبیق دهند. همان هورمونهایی که کار رشد و تغذیه کودک شما را از اکنون و پس از تولد او بر عهده دارند باعث ایجاد  این گوناگونی در تمایلات جنسی زن باردار می شوند.

همسر شما ممکن است در ماههای آخر حاملگی نسبت به روابط جنسی بی تمایل باشد. زیرا هورمونهای او متوجه کودکی شده است که بزودی بدنیا خواهد آمد.او همچنین ممکن است فراموش کرده باشد که هورمونهای شما در این دوران اصلا تغییری نکرده است.

 

 

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ امرداد ،۱۳۸۳