) تحقیق خردادماه 83- مراقبتهاي دوران بارداري و نقش پدر در این دوران (قسمت دوم )

 

پنج - تغذيه دوران بارداري

بدون شك يكي از بزرگترين آرزوهاي تمامي‌زنان، داشتن نوزادي سالم و تندرست است . به اين جهت تمامي‌مادران سعي بر آن دارند تا عوامل مؤثر بر بهبود روند بارداري و نتيجه آن را مورد بررسي قرار دهند و تا جاي ممكن از عوامل زيان‌آور دوري جويند. تغييرات زيادي در اثر بارداري در بدن مادر به وجود مي‌آيد و عوامل زيادي در تعيين روند صحيح بارداري مادر و نتيجه بارداري موثر هستند. يكي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين نكات، تغذيه مادر باردار مي‌باشد. زيرا رشد و نمو كامل جنين رابطه تنگاتنگي با تغذيه داشته، تامين نيازهاي او با دريافت مواد مغذي مادر عجين شده، تنها راه برآوردن نيازهاي انرژي و ساختاري او به واسطه جفت است. به علاوه تغييرات فيزيولوژيك خاص اين دوران را نيز بايد مد نظر داشت چرا كه متابوليسم موادغذايي و حتي نياز به آنها در اين مدت تغيير مي يابد. بنابراين توجه به اين تغييرات وتنظيم يك برنامه غذايي متناسب با آن در اين دوران ضروري به نظر مي رسد..

بحث هاي زيادي رژيم هاي غذايي زنان باردار منجر به تناقض و ابهامات بسيار شده و رژيم هاي غذايي مختلفي نيز ارائه شده است. از آنجا كه به علت مسايل انساني نمي توان مطالعات فقر غذايي در زن باردار را به صورت تجربي بررسي كرد،طرح مطالعات معني دار تغذيه در بارداري انسان بسيار مشكل است و در مواردي كه به علت مسايل اجتماعي و اقتصادي كمبود موادغذايي بروز مي كند، اثرات آن غير قابل سنجش است.
 تغييرات وزن در دوران بارداري بسيار متغيير بوده و در محدوده اي از كاهش وزن تا افزايش 23 كيلو گرمي و يا حتي بيشتر قرار گرفته است. در دو سوي اين محدوده، شيوع عوارض باليني افزايش مي يابد اما در بين اين حد، طبيعي محسوب مي شود. هيچ تغيير وزني در طول بارداري را نمي توان به عنوان الگوي طبيعي تعيين كرد و ديگران را نسبت به آن سنجيد زيرا اگر الگوهاي تغيير وزن بسيار متنوع هستند. به طور معمول

باردار در طول حاملگي حدود 10 تا 12 كيلوگرم اضافه وزن دارند. افزايش وزن بدن در طول حاملگي به صورت يكنواخت نيست. در 3 ماهه اول افزايش وزن آهسته و حدود يك تا دو كيلوگرم در هفته مي‌باشد. البته هر گونه تغيير وزن ناگهاني بايد گزارش داده شود . سوالي كه براي  بسياري از خانم‌ها مطرح مي‌باشد اين است كه افزايش وزن دوران بارداري به چه صورت كاهش مي‌يابد؟

قسمت اعظم كاهش وزن مادر در زمان زايمان (حدود 5/5 كيلوگرم) و در دو هفته اول بعد از زايمان (حدود 4 كيلوگرم) است. 5/2 كيلوگرم باقي مانده از هفته دوم تا ماه بعد از زايمان كاهش مي‌يابد. البته زناني كه قبلا زايمان داشته‌اند، ميزان بيشتري از افزايش وزن زمان حاملگي خود را حفظ خواهند كرد. 6
 رشد جنين از اولين مراحل تكامل بستگي به مواد غذايي دارد كه از مادر كسب مي‌شود. غذاي مصرفي توسط مادر ابتدا به اشكال ذخيره‌اي درآمده و سپس به طور مدام و منظم نيازهاي انرژي، ترميم بافتي و رشد را برطرف مي‌كند. رژيم غذايي تنظيم شده يكي از مهمترين عواملي است كه سلامت آينده مادر و بچه را تضمين مي‌كند و با وزن كردن متوالي بايد مطمئن شد كه مادر اضافه وزن مطلوب را دارد يا نه .

 هر خانم باردار احتياجات غذايي خود را بايد از همه گروه‌هاي مواد غذايي فراهم کند.در اينجا به طور خلاصه درباره هر گروه صحبت مي‌كنيم:

یک – نان

خانم‌هاي باردار تقريبا بيشترين نياز خود را از اين گروه فراهم مي‌كنند. البته اين نكته قابل توجه است كه بين نياز و رفع احتياج تفاوت قايل شويم. هر خانم در طول حاملگي، روزانه به 300 كيلوكالري انرژي بيشتر نياز دارد. اگر انرژي به ميزان كافي نباشد، پروتئين بجاي آن كه جهت نقش حياتي خود در رشد و تكامل ذخيره شود، به عنوان منبع انرژي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. غذاهاي اين گروه داراي مقادير بالاي كربوهيدرات هستند كه منبع اوليه انرژي مي‌باشند.

دو - حبوبات

يك منبع خوب براي پروتئين هستند كه به عنوان سازنده بافت‌هاي بدن براي مادر و بچه مي‌باشد. در طي 6 ماهه آخر حدود يك كيلوگرم پروتئين توسط مادر ذخيره مي‌شود. البته قسمت عمده پروتئين از منابع حيواني مثل گوشت و مرغ مي‌باشد. بسياري ازحبوبات غني از آهن و ويتامين ب هستند و از آنجايي كه نياز به آهن درطي 4 ماهه اول حاملگي کم است دراين مدت تجويز آهن ضرورتي ندارد ولي بعد از اين بايد علاوه بر رعايت  رژيم غذايي، قرص آهن نیز مصرف شود.

سه – میوه ها

ميوه‌هايي مثل پرتقال، گريپ فروت، نارنگي، ليمو و انگور منشا بسيار خوبي برای ویتامین آ و  ث هستند. هر خانم باردار مي‌تواند در روز چندين بار از اين گروه استفاده كرده و نياز خود را به ويتامين‌هايي مثل ث را برآورده سازد. بطورمثال آب ميوه يا ميوه تازه را با صبحانه يا بين غذا و میوه خشك يا سالاد ميوه به همراه ناهار و كمپوت ميوه را براي دسر و شام مصرف كند.

چهار – گوشت

پروتئين كه يك ماده اصلي براي مادر و نوزادش مي‌باشد به طور مشخص در اين گروه وجود دارد. در مادراني كه گياهخوار هستند، ذخاير ويتامين ب دوازده در نوزادان آنها پائین است . اين گروه جزو گروه‌هاي

اصلي غذايي براي مادران باردار به حساب مي‌آيد كه بايد در وعده‌هاي غذايي آنها گنجانده شود.

پنج – سبزیجات

سبزيجات مي‌توانند مقدار زيادي از ويتامين‌ها از جمله ویتامین آ و ث ، مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند.

يكي از مشكلات خانم‌هاي باردار در دوران بارداري يبوست است که با مصرف سبزي‌ها اين مشكل برطرف مي‌شود. . نياز به ويتامين  ث در حاملگي 70 درصد بيشتر از زمان غيرحاملگي است که یک رژیم خوب براحتی این مقدار را در اختیار مادر قرار میدهد. كلم، حبوبات، سيب زميني، اسفناج، دانه‌هاي سبز و گوجه‌فرنگي غني از ويتامين ث هستند و به جذب آهن موجود در غذاها كمك مي‌كنند. . سبزيجات سبز تيره و زرد تيره مانند هويج يا زردك، سيب زميني، فلفل سبز و كلم بروكلي سرشار از ويتامين آ هستند که برای سالامت مادر و جنین لازم است .

شش – شیر و ماست

محصولات لبني ميزان زيادي از احتياجات غذايي را برآورده مي‌كنند، بخصوص كلسيم و پروتئين كه در اين مواد مي‌باشد. در طول حاملگي حدود 30 گرم كلسيم در مادر تجمع مي‌يابد كه اكثر آن در اواخر حاملگي در جنين ذخيره مي‌شود .

كلسيم ماده اصلي در تشكيل استخوان و دندان است. اگر جذب كلسيم مادر كافي نباشد، جنين از كلسيم استخوان‌هاي مادر استفاده مي‌كند كه اين باعث مي‌شود مادر در آينده دچار استئوپروز يا پوكي استخوان  شود.

هر خانم باردار بايد سعي كند در روز حداقل يك ليوان شير  مصرف كند. اگر مادري از مزه شير راضي نيست، بايد آن را با اضافه كردن موادي مانند كاكائو و امثال آن براي خود قابل قبول سازد يا با اضافه كردن آن در سوپ يا پنير رنده شده يا سالاد و يا هر طريقي ديگر آن را مصرف كند. البته اين شامل آن دسته از افراد كه مشكل گوارش داشته قادر به تحمل شير نيستند نمي‌باشد كه در اين صورت به جاي آن مي‌توانند معادل آن يك فنجان ماست يا پنير استفاده كنند و يا از روش درمان اين مشكل بهره ببرند.

اگر چه بستني به علت شير موجود در آن كلسيم دارد، ولي براي تامين كلسيم لازم يك خانم باردار بايد يك فنجان و نيم از اين مواد مصرف شود. زيرا در بستني علاوه بر شير مقدار زيادي شكر و هوا هست كه اين باعث كاهش ميزان شير و كلسيم لازم مي‌شود. البته منابع غيرلبني كلسيم مانند ماهي ساردين و ماهي آزاد نيز مي‌باشند. بايد توجه داشت كه چربي‌ها و روغن و شكر با احتياط مصرف شوند .

 

الگوی غذايی روزانه زنان باردار

نوع غذا
 مقدار
 پروتئين (گرم)
 
شير بدون چربي يا كم چربي ماست و پنير
 3 تا 4 ليوان
 33 تا 42
 
گوشت،ماكيان، ماهي و تخم مرغ
 2 واحد (180-120 گرم)
 28 تا 42
 

سبزي هاي داراي برگ سبز يا زرد تيره پخته يا خام سبزيهاي نشاسته اي شامل سيب زميني، نخود خشك و حبوبات
 
  3 تا 5 واحد، اغلب تمام انواع آن
 6 تا 10

ميوه تازه يا كمپوت يا رنگ نارنجي تيره شامل زردآلو، هلو و طالبي 
  تا 4 واحد، 2 اغلب تمام آنواع آن
 1 تا 2
 
غلات كامل و نان هاي غني شده و سريال ها(غلات فراورده شده)
 7 واحد يا بيشتر
 بالاتر از 14
 
چربي ها و شيرني ها
 در حد اعتدال
 متفاوت
 
مجموع پروتئين
    بالاتر از 73

شش - اضافه وزن در دوران بارداری

اين روزها اتفاق نظر بر آن است كه براي يك خانم با استخوان بندي ريز 3/11 كيلوگرم افزايش وزن در طول دوران بارداري مناسب است. خانمي با استخوان بندي درشت مي تواند تا 9/15 كيلوگرم افزايش وزن داشته باشد. تقريباً ميزان افزايش وزن يك زن در سه ماهه اول بارداري بين 4/1 تا 8/1 كيلوگرم، در سه ماهه دوم هفته اي 450 گرم و يا به عبارتي 4/5 تا 6 كيلوگرم است. اين ميزان افزايش بايد به همين ميزان در طول ماههاي هفتم و هشتم و نهم نيز ادامه يابد كه در سه ماهه سوم 4/5 كيلوگرم افزايش وزن مناسب است. اين موضوع در خانمهايي با نيازهاي ويژه فرق مي كند. مثلاً اگر شما بارداري را با كاهش يا افزايش وزن چشمگير آغاز كرده ايد، يا بيش از يك جنين در شكم داريد،بايد در مورد ميزان افزايش وزن با پزشك خود مشورت كنيد. براي اطمينان از اينكه مي توانيد افزايش وزن خود را در حد مناسب نگه داريد، بايد طوري برنامه ريزي كنيد كه روزانه 500 كالري اضافه انرژي دريافت كنيد.

   . غذا يعني: كربوهيدرات، چربي و پروتئين باشد يك رژيم غذايي سالم بايد شامل سه گروه اصلي

  با وجود اينكه اين مقاديردر طي دوران بارداري تغيير مي كند،  اما توصيه شده كه روزانه مواد را به ميزان زير مصرف كنيم :

 60% كربو هيدرات
       30% چربي
      10 % پروتئين

 هفتم - مراقبت ازپوست در دوران بارداري

بارداریتان مبارک!  با این حال، پوستتان دارد از خیلی نظرها تغییر می‌کند و باید به بهترین نحو ممکن از آن مراقبت کنید. بعضی از خانم‌ها بختشان بلند است و تفاوت رنگ قسمت‌های مختلف پوستشان کم می‌شود و آن برق معروف دوران بارداری را پیدا می‌کند. این امر احتمالاً به خاطر افزایش گردش خون و میزان بالا و مستمر استروژن در حین بارداری است. متاسفانه خیلی از خانم‌ها هم به بلای آکنه (جوش غرور جوانی) دچار می‌شوند. به علاوه، چندتایی از مشکلات پوستی دیگر را هم می‌توان به کلوازمای بارداری (ماسک بارداری)، پروریتوس (خارش) و کهیر دوران بارداری و مسائل عدیده دیگر نسبت داد. بیماری‌های پوستی قبلی نظیر اگزما و آکنه هم ممکن است در این دوران وخیم‌تر شوند.

هرچند بعضی از این عوارض را نمی‌توان درمان کرد، زن باردار باید از پوستش به خوبی مراقبت کند تا وضع از آن چه هست بدتر نشود. حتی مادران آینده که پوست فوق‌العاده‌ای دارند هم باید مراقبت از پوست خود را طبق یک برنامه منظم در پیش گیرند.

1-همیشه از ضدآفتاب استفاده کنید

حتی اگر خانمی باردار نباشد ضدآفتاب واجب است. زیرا همیشه باید پوست را از ضررهای اشعه ماوراء بنفش حفظ کرد که به نوبه خود می‌تواند پوست را خشک کند، مسن‌تر نشانمان بدهد، باعث شکستن سلول‌های پوستی شود و حتی ایجاد سرطان پوست کند! مصرف ضدآفتاب در دوران بارداری حیاتی‌تر است زیرا پوست در این زمان حساس‌تر است.

2-صورت خود را کاملاً تمیز کنید

پاک کردن درست پوست از این جهت ضروری است که در زمان حاملگی پوست صورت معمولاً چرب‌تر می‌شود. اگر پوست کثیف بماند و منظماً تمیز نشود منافذ پوست بسته می‌شوند. این حرف به معنای آن نیست که از شیرپاک‌کن قوی استفاده کنید. شیرپاک‌کنی بگیرید که با پوستتان سازگار و ملایم باشد و در عین حال وظیفه پاک‌کنندگی خود را نیز انجام دهد. از اسکراب روزانه ملایم هم می‌توان استفاده کرد ولی متوجه باشید که اگر پوست حساستان به اسکراب واکنش نامطلوب نشان داد باید کاربردش را قطع کنید.

3- مرطوب کنید، مرطوب کنید، مرطوب کنید!

هرچند پوست بعضی از زنان در دوران بارداری چربتر می‌شود، زنانی هم هستند که برعکس پوست خشک‌تری پیدا می‌کنند. در هر حال، همه زنان باردار باید برای محافظت از پوستشان و نرم و لطیف نگه داشتن آن از مرطوب‌کننده استفاده کنند. زنانی که پوست چرب دارند باید از مرطوب‌کننده روزانه ملایمی استفاده کنند که پایه روغنی نداشته باشد. خیلی از فروشندگان مرطوب‌کننده‌هایی با پایه آبی عرضه می‌کنند که سبکند و به خوبی از عهده صاف و نرم نگه داشتن پوست بر می‌آیند. زنانی که پوست خشک دارند باید مرطوب‌کننده‌ها یا کرم‌هایی را که پایه روغنی دارند انتخاب کنند. به خاطر داشته باشید که هرچه پوستتان خشک‌تر باشد برای ابتلا به خارش آمادگی بیشتری دارید پس همیشه پوستتان را سیراب کنید!

4- بدهید صورتتان را ماساژ دهند

ممکن است بعضی خانم‌ها این را تجملی بدانند که از عهده‌اش بر نمی‌آیند ولی به فایده‌هایی که برای پوستتان و سلامتیتان دارد فکر کنید. بسیاری از خانم‌ها بعد از ماساژ صورت آرامش بیشتری دارند. در واقع در حین صحبت، لبخند زدن، اخم کردن و خندیدن از ماهیچه‌های صورت مکرراً استفاده می‌کنیم و این عضلات اغلب حالت بسیار ‌کشیده‌ای می‌یابند. ماساژ آرامش‌بخش صورت نه تنها حالتان را بهتر می‌کند بلکه چون خونتان را به جریان می‌اندازد می‌تواند درخشش بیشتری به صورتتان ببخشد. اگر دستور ماسک هم بدهید در همان حال که به صندلی آرایشگاه تکیه زده‌اید صورتتان هم تمیز می‌شود!

5- خوب بخوابید

بسیاری از مادران آینده به دردهای دوران بارداری دچارند که باعث می‌شود شب بد بخوابند. در این موارد بهتر است پیش از خوابیدن بخواهید که مشت و مالتان دهند. این کار آرامش را به شما هدیه می‌کند و زمینه‌ساز خواب عمیق و آرام می‌شود. گوش کردن به موسیقی کلاسیک هم می‌تواند به خواب رفتن شما کمک کند. اگر می‌بینید که استراحتتان کافی نیست چندبار در روز چرت بزنید. یادتان باشد که پوستتان به خواب خوش شما احتیاج دارد!

6- آب زیاد بنوشید!

آب بدن شما را پاکیزه می‌کند و سموم را از تنتان می‌زداید. اگر می‌خواهید پوستتان نرم و شفاف به نظر آید همیشه زیاد آب بخورید.

اگر این برنامه مراقبت از پوست را دنبال کنید، قطعاً پوستتان در دوران بارداری برق خواهد زد. از بارداری خود لذت ببرید!

 

هشت -  بارداری و بهترین احساسات

بارداری همراه با احساسهای متضاد است. همانطور که می توانید در مورد زندگی جدیدی که درون شما آغاز شده خوشحال باشید بدون شک زمانی نیز از این مسئله که بسیار بزرگ و سنگین است کلافه شده و آرزو می کنید که زودتر این مرحله به پایان رسد.

همین که پستانهای شما بزرگ تر می شود خط کمر ناپدید شده و شکمتان بزرگ می شود و شما آرزوی هیکل قبلی خود را دارید و بسیار سخت است که به خود بقبولانید که اینطور نیست.( کسانی که در مورد افسردگی زایمان تجربه دارند این گونه می گویند که اول بسیار دشوار است و به نظر شما اینگونه می رسد که دارید وزن اضافه می کنید) البته وقتی که کاملا باردار شدید آسانتر می گردد.

ما می دانیم که گهگاهی قبول کردن بارداری حتی اگر مشخص نیز باشد سخت است. پس مطالب زیر را راجع به زیبایی در دوران حاملگی بخوانید.

سوپریزهای زیبای بارداری

نکته مهمی در بارداری که ممکن است کسی تا بحال به شما نگفته باشد:

دیدن یک زن باردار مردم را مودب می کند. خدمتکاران فروشگاهها ناگهان برای کمک به شما می شتابند. مردم بروی یکدیگر می افتند تا در را برای شما باز نگه دارند مردها صندلی های خود را در اتوبوس یا قطار به  شما می دهند. همه به شما لبخند میزنند و شما نیز از این مطلب لذت می برید و این مطلب بیش از چند ماه نخواهد بود.

رشد سریع ناخنها:

گاهی اوقات در حین 4 ماهگی رشد ناخن های شما سریع می شود. هورمونهای حاملگی را هم باید دوست داشت و هم دوست نداشت. ناخن های شما گاهی بسیار نرم و یا گاهی بسیار خشک می گردند

ممکن است گاهی زیر ناخن های شما خالی شوند.البته به حالت اول بر میگردند.

داشتن موهای سالم و پر:

در دوره دوم حاملگی موهای شما بهتر به نظر می رسد شما افزایش در رشد موی خود ندارید و این سلامتی را بایستی مدیون هورمونهای حاملگی باشید. زیرا از ریزش مویتان جلوگیری می کند.

درخشش سطحی:

در دوره دوم حاملگی ممکن است پوست شما روشنتر به نظر برسد و دلیل آن هورمونهای حاملگی هستند به دلیل اینکه شدت جریان خون را افزایش می دهند و به این دلیل پوست شخص روشنتر به نظر می رسد.

نیاز به آغوش بیشتر:

تمایل جنسی بالا از شایعترین مطالب است.

تمایل جنسی بالای زوج:

باورکنید که تمایل جنسی همسر شما نسبت به حالت فیزیکی شما افزایش می یابد. مردها به رشد و حساسیت پستانهای و حالتهای آن علاقه مند می شوند و از دیدن شما بصورت حامله احساس مردانگی خاصی پیدا می کنند

بهترین زیبایی:

خواه یا ناخواه شما نسبت به مطالب بالا حساس خواهید شد پس بهتر است از استراتژی های زیبایی زیر استفاده کنید.

نکات مثبت خود را با جلوه بیشتری نمایان کنید

اگر دستان شما زیبا بنظر می رسد لباسهای آستین کوتاه بپوشید و در ضمن به لباس دکولته خود افتخار کنید.

گاهگاهی خودتان را لوس کنید

لوازم آرایش جدید برای خود تهیه کنید و دفعات مراجعه به آرایشگاه را بیشترکنید. لباس زیر توری بگیرید.

انجام حرکات ورزشی

باعث می شود که شما احساس خوبتری داشته باشید و پس از حاملگی راحت تر به حالت اولیه خود باز

گردید.

وزن خود را با توجه به جدول توصیه شده بالا ببرید

اکثر خانمها بین 25 تا 35 پوند افزایش وزن دارند به طور عمومی 2 یا 5 پوند در مدت حاملگی مرحله اول اضافه می کنند و تقریبا 1 پوند هر هفته در ما بقیه مدت بارداری اضافه می کنند .

کنار آمدن با احساس حاملگی

نیروی مثبت فکر کردن امری مهم در این دوره است. ممکن است احمقانه بنظر برسد ولی باید به خود بگوئید که من یک مامان خوشگل هستم در نتیجه باعث می شود که این امر را باور کنید .

 

نهم - راههاي سورپريز کنندۀ زيبايي در دوران بارداري
راههاي سوپريز كننده بارداري تغييراتي را در بدن شما بوجود مي آورد، شما ممكن است ورم و اضافه وزن را در نظر گرفته باشيد و يا سرخي پوستتان را كه بخاطر جريان خون افزايش يافته است .

اما تا حالا توجه داشته ايد كه تغييراتي زيادي از قبيل چربي يا خشك شدن پوست يا پرپشت شدن مو بوجود مي آيد؟ اين تغييرات ظاهري به دليل تغييرات هورموني است كه شما سپري مي كنيد. اما اين بدين معنا نيست كه شما بايد با  لبخندي آنها را تحمل كنيد .

حاملگي بهترين زمان براي بازيابي ارزشهاي زيبايي خود، با توجه به اين كه برون به اين مطلب متذكر شده است. يكي از بزرگترين اشتباهاتي كه خانمهاي باردار در مورد زيبايي شان در دوران حاملگي دارند اين است كه اصلا از لوازم آرايش استفاده نمي كنند و مدل موههاي خود را بكلي عوض نمي كنند.آرايش مي

تواند تغييرات زيادي در دوران بارداري ايجاد كند. به گفته ي برون اين آرايش را مي توان به عنوان ابزاري براي زيبايي در دوران حاملگي استفاده كرد. مخصوصا در زماني كه بسياري از خانمها اين انتظار را دارند كه در دوران بارداري كنترل بدن خود را از دست داده اند برون گفته است كه شما بايد كمي خوش بگذرانيد،آرايش كنيد، زيرا مي توانيد بعدا ان را بشوئيد، اين بسيار خوب است كه آرايش كردن احساسات خوبي را به شما ميدهد.

بهترين نحوه آرايش براي خانمهاي باردار

به گفته ي آقاي برون خانمهاي باردار بايد از يك كرم پودر تيره، رژ گونه صورتي، رژ لب مورد علاقه ... براي نتايج بهتر استفاده كنند. براون توصيه مي كند كه سايه اي روشنتر از كرم پودر بزنند، بروي صورتتان استفاده کنيد، زيرا ممكن است همان كافي باشد.سپس از کرم پودر در جاهايی که ضروری است از کرم پودر زياد پرهيز کنيد زيرا ممکن است ترکيب صورتتان را بهم بريزد.

آن روزهايی را که وقت نداشتيد بابت آرايش بياد آوريد هم اکنون بايستی خود را کمک کنيد با استفاده از رژ گونه می توانيد رو حيه ای به صورت خود ببخشید.

شيوه او در آرايش استفاده از رژگونه برنزه بر روی گونه ها با عنوان پيش زمينه و بعد بروی آن از پنکيک صورتی است. زنان حامله می توانند با اين حرکت به خود روحيه ببخشند. چيزی زيبا و سبک و خوشبو را انتخاب کنيد زيرا که در دوران حاملگی حس بويايی افزايش می يابد.

ادامه دارد .......

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٩:٤٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳ تیر ،۱۳۸۳