شير مادر: کافی يا نياز به شير کمکی؟

می‌دونين که اين وبلاگ در واقع وبلاگ گروه والدين ايرانيه که اگه خواستين عضوش بشين بايد روی لينک تصويری ستون سمت راست کليک کنيد. اين هفته توی گروه ما، يکی از اعضا که يک دختر دو ماهه داره سوال کرد که کسی تجربه‌ای از دادن شير خشک و شير مادر همزمان به بچه داره يا نه. فکر می‌کنم بد نباشه اين سوال و جواب‌ها رو اين جا هم بگذارم. شما خواننده‌های عزيز هم اگه در اين زمينه تجربه يا نظری دارين بنويسين. ممنون.

سوال:
كسي از ميون شما هست كه در ماه‌هاي اول تولد؛ بچه رو با شير مادر و شير خشك توأم تغذيه كرده باشه؟

جواب اول:
من چون بايد بعد از مرخصي سركار بر مي گشتم سعي كردم در ماههاي اول (پسرم) رو به شير خشك هم عادت بدم البته اون شير خودم رو ميخورد هنوزهم ميخوره ولي مواقعي كه بيرون مي رفتم بهش شير خشك مي دادند و زماني هم كه سركارم برگشتم اون چهار ماهه بود روزي يك وعده رو شير خودم رو مي دوشيدم يك وعده هم شير خشك مي خورد تا من برسم خونه ولي از نه ماهگي به هيچ عنوان حاضر به خوردن شير خشك يا گرفتن شيشه نشد فقط شير خودم رو خورد به اضافه غذا.

سوال:
از پاسختون ممنونم. اما منظور من اين شق قضيه نبود، منظورم اين بود كه اساساْ شير مادر به قدر كفايت نباشه و عليرغم امكانپذيري و ميل مادر و كودك به تغذيه با شير مادر؛ مجبور باشيد براي جبران كمبود شير از شير خشك هم استفاده كنيد. مشكل در اين حالت اينه كه تشخيص سيري يا گرسنگي بچه خيلي مشكل ميشه. كسي هست كه تجربه مشابهي داشته باشه؟

جواب دوم:
من دخترم رو در دو سه ماه اول توام با شير خشك و شير مادر تغذيه كردم و متاسفانه نتيجه خيلي بدي نصيبم شد اون هم اين كه بچه به آسودگي شير خوردن از شيشه عادت كرد و تو همون سه ماه اول شير من رو كنار گذاشت. البته اين توام بودنش هم به خاطر عدم اعتماد به نفسي بود كه تو خودم به وجود اومده بود و فكر مي كردم شير من براش كافي نيست و سيرش نمي كنه. سر بچه دومم عبرت گرفتم و خوشبختانه سياست بيمارستان هم كاملا متفاوت بود و تغذيه با شير مادر رو از راه هاي زيادي تشويق مي كرد. اين بود كه پسرم تا پنج ماه و نيمگي فقط شير مادر خورد و بعد غذاي كمكي بهش اضافه شد و تا امروز مزه شير خشك رو نچشيده.

جواب سوم:
من هم تقریبا مشکلی مشابه شما داشتم .دخترم به دلیل ناتوان بودن نمی توانست مداوم شیر بخورد و هر نیم ساعت یکبار دوباره شیر می خواست . عده ای به من می گفتند که شیرت کمه و باید از شیر خشک استفاده کنی ولی من دوست داشتم که خودم به دخترم شیر بدهم . ماه اول با سختی زیاد سپری شد و بعد از اندازه گیری قد و وزن گفتند که خیلی خوب رشد کرده و شیرت کافی است .آنها می گفتند که شیر مادر در اثر مکیدن نوزاد متناسب با سنش زیاد می شود و تجربه شش ماه اول تولد دخترم به من ثابت کرد که شیر مادر هر قدر هم که به نظر کم باشد ولی بهترین غذا برای رشد جسمی و مغزی اوست .بعد از آن باید سر کار می رفتم و مجبور شدم علاوه بر شیر مادر از شیر خشک استفاده کنم و همین باعث کم شدن شیرم و نهایتا قطع شدن آن در 13 ماهگی بچه شد
به نظر من شما باید با دکتر نوزادتان در این مورد صحبت کنید و اگر رشد او مشکلی نداشت او را باشیر مادر تغذیه نمایید .

جواب چهارم:
اول از همه باید بدونی در کل همه مادرها قادر به شیردادن بچه هستند. اما برای به جریان انداختن این پروسه چند تا اصل را باید رعایت کنی. اول از همه باید اعتماد به نفس داشته باشی و مصمم باشی که می‌خوای بچه‌ات را شیر بدی. دیگه این که آرامش و استراحت کافی هم مهمه. این عوامل روحی به ازدیاد شیر کمک می کنن. از طرف دیگه سعی کن مایعات زیاد بخوری. مخصوصاْ مایعات گرم مثل چای. شیر هم مفیده ولی زیادش ممکنه باعث دل‌درد بچه بشه. چای را فراموش نکن که خیلی موثره.
بهتره که بذاری بچه هر یک ساعت یا هر یک و نیم ساعت از هر دو سینه شیر بخوره تا این که یک ساعت پشت سر هم مک بزنه. وقتی یک و نیم ساعت به یک و نیم ساعت شیر بدی، هر یک ساعت و نیم یک بار سینه ها پر می شه. اگر خواستی شیر خشک هم بدی این کار را بعد از این که از هر دو سینه شیر خورد انجام بده. یه راه دیگه هم اینه که سر هر دو ساعت یک شیرش بدی و بعد از یک ساعت شیرت را بدوشی تا روند ترشح شیر به جریان بیفته. الان از کم بودنش در ابتدا نگران نشو چون به مرور زیاد می شه.
یه راه آسون برای این که بدونی آیا بچه شیر کافی می خوره اینه که به تعداد پوشک‌های خیسش توجه کنی. اگر ۶ تا ۸ پوشک خیس در روز داره مطمئن باش که به اندازه می خوره.
شما چی می‌گين؟   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ اردیبهشت ،۱۳۸٢