حالا ما سه نفر هستیم : ده اشتباهی که تازه والدین بایستی از آن اجتناب کنند.

1-باور کردن هر آنچه که می شنوید: اگر شما فقط به نصایح دیگران گوش کنید نقش خلاق خود را در زندگی از دست خواهید داد. دانسته های شما بیش از آن چیزی است که تصور می کنید.
2-زمانهای آزاد خود را زیاده از حد برآورد نکنید: زندگی کنونی شما ، زندگی قبلی بعلاوه یک بچه نیست بلکه یک زندگی کاملا جدید است. برنامه هایی که قصد انجام آنها را دارید، تماس با دوستان قدیمی و پختن شام هر شب ممکن است با برنامه زمانی کودکتان منطبق نباشد. برای هرروزتان یک برنامه واقعی تنظیم کنید : یک تماس تلفنی، نوشتن سه نامه تشکر و مرتب کردن تختخواب. در پایان هر روز اگر توانسته باشید روی هر یک از موارد این لیست خط کشیده باشید احساس خوبی به شما دست خواهد داد.
3-غافل شدن از همسر خود : گذر از مراحل سبکباری یک زوج و والدین یک کودک شدن بزرگترین مبارزه در بیشتر زندگیهای زناشویی ست. اما بایستی ازدواجتان را در اولویت قرار دهید. به همسرتان توجه کنید و این را بصورت یک عادت درآورید.
4-اهمیت ندادن به خودتان : شما باید خود را به گونه ای بپرورانید که فردی مکانیکی یا غمگین بار نیایید. هر قدر شادمان تر باشید در آینده والدین بهتری خواهید شد.
5-تقسیم نکردن وظایف : شما ممکن است احساس مالکیت بیشتری نسبت به فرزندنتان داشته باشید یا پوشک او را سریعتر عوض کنید و یا او را مطمئن تر استحمام کنید ولی همسر شما هم نیاز دارد که در انجام این وظایف استاد شود. زمانیکه او مشغول انجام این کارهاست زیاد دوروبر او نپلکید،انتقاد نکنید و دائما دستور ندهید.
6-در نظر گرفتن بدترین حالت ها: زیاده از حد نگران نباشید. در جامعه امروز ما بگونه ای بار آمده ایم که تصور کنیم هر چیزی را میتوانیم کنترل کنیم. واقعیتها همانگونه که باید ، اتفاق می افتند نه به این دلیل که شما به فکر پیشگیری از آنها نبوده اید.
7-مقایسه کودک خود با دیگران : زیاده از حد بر نمودار پیشرفت (رشد) تمرکز نکنید(این نمودارها حد متوسط را نشان میدهند).کودکان با آهنگ خاص خودشان رشد می کنند و تا زمانی که در محدوده نرمال هستند آسوده باشید. اگر بچه ای زودتر می خزد دلیل برپیشرفت بیشتر او نسبت به دیگران نیست ، این فقط به این معنی است که بیشتر به دنبال پدر و مادرش میرود.
8-چرت نزدن: شما بایستی در صورت امکان چرت روزانه وحداقل یک چرت طولانی در آخر هفته
را در برنامه خود داشته باشید. والدین جدید معمولا بین 400 تا 750 ساعت از خواب خود را در خلال اولین سال تولد بچه از دست میدهند.
9-صرف هزینه زیاد : خرید کردن برای تازه والدین همانقدر پرمخاطره است که رفتن به خواروبارفروشی در حالت گرسنگی. وقتی به خرید می روید یک پدرومادر با تجربه را همراه خود ببرید، کسی که میداند شما واقعا به چه چیزی نیاز دارید.
10-ثبت نکردن لحظات : در هر مرحله ای از رشد کودک فکر میکنید که هرگز این لحظه را فراموش نخواهید کرد.متاسفانه اینطور نیست. راه های فراوانی برای ثبت این مراحل وجود دارد. داشتن یک دفتر یادداشتهای روزانه، گرفتن عکس یا نوار ویدئویی از لحظات معمولی روزانه ای که میخواهید آنها را برای سالهای آتی دوباره مرور کنید.

منبع:http://www.parents.com/articles/pregnancy/1008.jsp?page=2
ترجمه (با تلخیص فراوان): سمیرا
پانوشت : اگه مطلب رو پسندیدن حتما به لینک بالا مراجعه کنید و مقاله رو بطور کامل بخونید.

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ فروردین ،۱۳۸٢