مکيدن شست ـ عادتی سخت برای ترک کردن (قسمت دوم)

مضرات مکیدن شست
۱- جلو آمدن دندانها : فشار وارده از انگشت بر دندانها و سقف دهان میتواند ردیف دندانهای بالایی را به جلو رانده و باعث تغییر شکل فک ها شود.
۲- مشکلات گفتاری : وقتی ردیف دندانها نامرتب باشند ادای برخی از اصوات مثل س ٬ ش ٬ ز٬ پ٬ م و.... مشکل خواهد بود. نوک زبانی حرف زدن در این کودکان بسیار شایع است .
۳- انگشت نما شدن در جامعه : بدبختانه کودکانی که شستشان را میمکند احتمال کمتری دارد که مورد قبول همکلاسهای خود قرار گیرند. بچه ای که یک دستش در دهانش است نمی تواند آزادانه صحبت کرده و یا از هر دو دستش برای انجام فعالیتهای کلاسی استفاده کند.
۴- تغییر شکل ظاهری انگشتان : شستها آسیب می بینند ٬ ورم میکنند ٬ پینه می بندند و یا حتی کج میشوند.

واقعیتی در مورد شست و دندانها
چون تراکم دندانها در فک بالا کمتر از فک پایین است لذا عادت مزمن مکیدن شست میتواند باعث تغییر شکل فک بالایی از شکل U به شکل V شود . این قبیل کودکان اغلب دهانشان باز است یا فک بالایی پیش آمده ای دارند که ممکن است هنگام گاز گرفتن یا جویدن بعضی از غذاها مشکل ایجاد کند یا دندانهای جلویی را در معرض شکستن یا لب پر شدن قرار دهد. بیشتر کودکانی که(نه همه آنها) شست میمکند پس از روئیدن دندانهای بزرگ دائمی نیاز به ارتودنسی دارند. میزان این مشکلات بستگی به این دارد که بچه با چه شدتی میک میزند.اگر بچه فقط انگشتش را در دهان قرار داده و آنرا بیحرکت نگهدارد ٬ این عمل نمی تواند زیان چندانی داشته باشد. اما اگر هر بار حدود ۳۰ دقیقه به شدت انگشتش را میک بزند در اینصورت این عمل میتواند تغییر شکل فک را به همراه داشته باشد.
چنانچه اشکالاتی در شکل ظاهری دندانهای کودکتان ظاهر شد با یک دندانپزشک مشورت کنید.

منبع : www.parents.com
ترجمه : سمیرا

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ فروردین ،۱۳۸٢