زايمان طبيعی يا سزارين؟

گر چه در ايران آمار و ارقام درستي وجود نداره ولي به نظر مي آيد که ايران نيز از جمله کشورهاييه که آمار بالاي سزارين در دنيا را داره. اين امر ناشي از امکان تقاضاي انجام عمل سزارين- بدون وجود هيچ ضرورت پزشکي- از جانب مادران می شود. در کشورهاي ديگه ، سزارين نوعي دخالت پزشکيه و فقط در صورتي که خطري نوزاد يا مادر را تهديد کند و بر اساس تشخيص پزشک انجام مي گيره .
اغلب مادران ترس از درد زايمان و مراقبتهاي بيشتر پزشکي در هنگام عمل را دليل اين انتخاب ذکر مي کنند. ولي شايد اگر مادران اطلاعات کافي درباره مراحل زايمان طبيعي و مدت زماني که هر کدوم از اين مراحل به خود اختصاص مي دهن ، تمريناتي که موجب تقويت لگن مي شه ، روشهاي تنفسي که سبب تخفيف دردهاي مرحله اول مي شه ، مزاياي زايمان طبيعي از جمله بهبودي سريعتر بعد از زايمان، شانش بيشتر براي شير دادن و ... داشته باشن کمتر به سزارين روي بيارن. چون سزارين يه عمل جراحيه با کليه مسايلي که هر عملي در پي داره.
در زايمان طبيعي، نوزاد پس از تولد، بر روي سينه مادر قرار داده مي شه، مادر اولين گريه اش را مي شنوه ، مي تونه فورا لمسش کنه ، ببوسدش، شيرش بده و ... . از سوي ديگه نوزاد، يه ساعت بعد از تولد، کاملا هشياره و اين زمانيه که والدين مي تونن با فرزندشون ارتباط ويژه ايي برقرار کنن. در کشورهاي غربي پزشک و پرستارها پس از انجام کارهاي لازم مادر و پدر را در اين زمان با نوزاد تنها مي گذارن تا بتونن کاملا از اين لحظات بهره ببرن.
در حالي که با انجام سزارين، مادر فرزندش را معمولا يه ساعت بعد مي بينه و همه اين لحظه هاي فراموش نشدني را از دست مي ده.
همچنين اگر بيمارستانها تسهيلاتي فراهم کنن که پدر نيز در زمان تولد فرزندش حضور داشته باشه و مادر را در موقع زايمان همراهي کنه ، ‌مادر با اطمينان خاطري که از وجود او بدست مي آره ، زايمان راحتتري خواهد داشت . چون تحقيقات نشون مي ده که اگر مادر احساس امنيت کنه هورمونهايي در بدنش ترشح مي شه که زايمان را سرعت مي بخشه. و البته شکي نيست که پدر هم حق داره شاهد اولين لحظات زندگي فرزندش باشه.

اما اين سئوال پيش مي آيد که چرا حالا که بيشتر تکنيکهاي پزشکي در ايران مورد استفاده قرار مي گيره زايمان بدون درد - از طريق تزريق مواد بي حسي در کمر يا ران و ايجاد بي حسي موضعي - انجام نمي شه ؟ اين روش مي تونه براي سزارين هم اعمال بشه.


ناگفته پيداست که اگر سزارين بر حسب ضرورت صورت بگيره ، مسئله کاملا متفاوته.

شيدا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ بهمن ،۱۳۸۱