زندگي درون رحم ( قسمت دوم )

همراه هم در ترافيک

اين يک معجزه است که نوزاد تازه متولد شده بمحض قرار گرفتن سينه مادر در دهانش شروع به مکيدن مي کند. بويزه وقتي فکر کنيد که او در درون رحم از طريق بند ناف تغذيه مي شده و نيازي به استفاده از دهانش نداشته است. اما او در درون رحم با مکيدن شستش اين کار را تمرين کرده است ! علاوه بر تمرين شير خوردن ،‌ از اين راه چيزهاي مهمي درباره بدنش مي آموزد. به طور مثال اين که پوستش چطور احساس مي شود و اندازه شستش چقدر است. حس لامسه زبان او زودتر از حس لامسه انگشتانش تکامل مي يابد. و پس از تولد ، وقتي شش ماهش مي شود ، همه چيز را به دهانش مي برد تا آنها را حس و آزمايش کند. بنابراين با کار ساده ايي چون مکيدن شست، او مي آموزد که بعد ها چگونه دنيا را بايد کشف کند.
به مرور جنين شما نسبت به آنچه در محيط رخ مي دهد حساستر مي شود و در سه ماه آخر به حال و هواي شما نيز واکنش نشان مي دهد. بنظر مي رسد که احساساتي چون غم ، خشم و شادي حالات کاملا رواني هستند. ولي اين احساسات واکنشهاي پيچيده جسميي را سبب مي گردند که جنين شما نيز آنها را تجربه مي کند. مثلا اگر شما بترسيد ميزان آدرنالين خونتان افزايش مي يابد. وقتي ارامش داريد هورمونهاي آرامش بخش يا اندورفينها ترشح مي شوند. بوسيله جريان خون اين هورمونها به جفت و در نتيجه به جنين مي رسند. وقتي سطح اندورفين شما بالا مي رود او آرامش را تجربه مي کند و اگر آدرنالين در خونتان زياد شود ، قلب او سريعتر مي تپد .
همين طور اگر دعوا کنيد يا از ترافيک عصباني شويد او هيجان زده مي شود. و در صورتي که استرس را با صداي بلند تان مرتبط کند ،‌ دفعه بعد که صداي بلندي بشنود خودبخود ضربان قلبش تند مي شود. استر س شما به او منتقل مي شود بنابراين بسيار مهم است که بعد از احساسات شديد زماني را صرف فرو نشاندن احساسات خود کنيد. و افکار بد را در حالي که به فرزندتان مي انديشيد به افکار خوب مبدل سازيد. تقريبا غير ممکن است که موقعيتهاي استرس زا را کاملا از بين برد، اما مهم آن است که تعادل را پيدا کنيد. اشکالي ندارد اگر جنين احساسات گوناگون را بشناسد زيرا اين مي تواند او را براي بعدها، زماني که خودش آنها را تجربه مي کند ،‌آماده کند . اما استر س زياد براي هيچ کس خوب نيست. پس فراموش نکنيد که در زمان حاملگي تان بطور کافي و اساسي استراحت کنيد.

برقراري ارتباط قبل از تولد

در ماه هاي آخر بارداري مي توانيد از راه بازي رابطه ايي خاص و شخصي با فرزند تان برقرار کنيد.
- اگر يک لامپ با نور قوي را به سمت شکمتان بگيريد، متوجه خواهيد شو که جنين به سوي نورحرکت مي کند. در صورتي که واکنشي نشان ندهد،‌ احتمالا خوابيده است و بايد اين کار را در زمان ديگري انجام دهيد.
- به موسيقي گوش دهيد و آواز بخوانيد. موسيقي به او آرامش مي بخشد. بويژه پيانو و ترانه که فرکانسي نزديک به صداي شما دارند. او پس از تولد فورا اين موسيقي را خواهد شناخت.
- اگر آرام به شکمتان فشار بياوريد ،‌ او نيز متقابلا به شکمتان فشار مي آورد. در اواخر بارداري او فضاي کمي دارد از اين رو بهتر مي توانيد احساسش کنيد. بخاطر داشته باشيد که فشار زياد برايش خوب نيست و امکان دارد برخي از آنها شديدا لگد بزنند. بنابراين جانب احتياط را رعايت کنيد.

اولين اسباب بازي : بند ناف

گرچه در درون رحم صداهاي زيادي براي شنيدن هست ولي براي لمس کردن چيز زيادي وجود ندارد. در سونوگرافي ديده شده که چطور جنين مي تواند با علاقه با بند ناف بازي کند. او بند ناف را مي گيرد و به سوي خود مي کشد. البته بند ناف به اندازه جغجغه جالب نيست اما مطمئنا به پيشرفت او کمک مي کند.

برگرفته از مجله بارداري ( In verwachting )

ترجمه از : شيدا

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ بهمن ،۱۳۸۱