بازی و آموزش

آزيتاي عزيز ، براي تخفيف ترس کودکان از دکتر و آموزش غير مستقيم آنها پيشنهاد جالبي را مطرح کرده که خوندنيه:
« شايد يكي از كارهايي كه پدر و مادر مي تونن براي تخفيف ترس بچه هاي كوچك از دكتر انجام بدن بازي هايي است كه بچه رو براي رفتن به دكتر آماده تر مي كنه. پيشنهاد من اينه که يک روپوش سفيد آزمايشگاه که خيلی هم ارزونه و راحت پيدا مي شه بخرین و تنتون کنین و با بچه دکتر بازی کنين. چون به شما انس و اعتماد داره با اين بازی يواش يواش ترسش از دکتر می ريزه. حتی بهتره اول کار که دکتر بازی می کنين خود بچه رو معاينه نکنين بلکه يکی از عروسک های محبوبش رو بکنين مريض و به بچه بگين تو بشو مامان يا باباي اين نی نی بيارش دکتر. بعد همون کارهايی که معمولا دکتر برای بچه انجام می ده شما روی عروسک پياده کنين و تعريف کنين از عروسک که چه نی نی خوبی آروم خوابيده دکتر معاينه اش کنه به به و از اين قبيل...
همين كار رو مي شه براي هر موقعيتي كه فكر مي كنين ممكنه باعث وحشت بچه بشه انجام داد و به اين شكل از قبل او رو براي رويارويي با جريان آماده كرد.»

من هم در اين زمينه پيشنهادي براي پزشکان و بويژه متخصصين کودکان دارم .
چه خوبه که پزشکان بخشي از اتاق انتظارشون را به بچه ها اختصاص بدن و با گذاشتن يه ميز و چهار تا صندلي ، تعدادي اسباب بازي - مثل آجره ( لگو ) -‌ ، مداد رنگي، تصاويري که بچه ها رنگشون کنن و ... محيط مناسبي براي بچه ها فراهم کنند تا با اين کار هم بچه ها سر گرم بشن و براي رفتن به دکتر انگيزه ايي داشته باشن و هم والدين و ساير بيماران لحظات آرومي رو بگذرونن.
البته از نظر من اين کار بايد- مثل کشورهاي غربي- در داروخانه ها، رستورانها، کافي شاپ ها و کليه محيطهاي خانوادگي صورت بگيره .
  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ بهمن ،۱۳۸۱