عکس‌العمل مناسب در قبال لجبازی کودکان - قسمت چهارم

دو اصل از ده اصل دکتر سيرز در تاديب و تربيت بچه‌ها رو خوندين. اين هم دو اصل ديگه‌اش:

۳- به بچه کمک کنيد به اوليا احترام بگذارد
پدرها و مادرها! مسئوليت فرزندانتان را به عهده بگيريد. فقط پدر يا مادر بودن کافی نيست تا بچه به شما به چشم يک ولی قابل اطمينان بنگرد. بچه‌ای که به او گفته‌اند بايد اطاعت کند «وگرنه...» ممکن است درست رفتار کند ولی اين کار را از سر ترس می‌کند نه از سر احترام. از قديم هم گفته‌اند به پدر و مادرتان احترام بگذاريد نه اين که از آنها بترسيد. چه کار کنید که بچه به شما احترام بگذارد؟ ولی باید هم خونگرم باشد و هم عاقل. اول از همه با بچه ارتباط برقرار کنید. در قدم اول پرورش‌دهنده و آرام‌کننده طفل باشید. با این کار شما بچه را می‌شناسید و اعتماد بچه هم به شما جلب می‌شود. احترام به ولی در سایه اعتماد به دست می‌آید. وقتی بچه مطمئن شد که شما نیازهایش را بر آورده می‌کنید به محدودیت‌هایی هم که برایش قائل می‌شوید اطمینان می‌کند. یک روز از مادری پرسیدم که چرا در مقام ولی تا این حد اعتماد به نفس دارد. گفت: «اعتماد به نفس من تا حد زیادی ناشی از شناختی است که از بچه‌هایم دارم.» از آن جا که فرزندانش را می‌شناخت می‌توانست آنها را عاقلانه هدایت کند و می‌دانست که آنها نیز پیروی خواهند کرد. خیلی از والدین مسئول بودن را با رئیس بودن اشتباه می‌گیرند. ولی عاقل به جای این که مستقیماْ به بچه فرمان دهد موقعیت را طوری تنظیم می‌کند که برای بچه مهار خودش راحت‌تر باشد. بچه‌ها در این حالت با اعتماد راستین و احترام و نه با ترس و طغیان واکنش نشان می‌دهند.
۴- محدودیت‌ها را مشخص کنید، ساختاری ایجاد کنید
قانون بگذارید ولی در عین حال شرایطی ایجاد کنید که اجرای این قوانین ساده‌تر شوند. بچه‌ها به محدودیت نیاز دارند. بدون محدودیت نه شکوفا می‌شوند و نه دوام می‌آورند، والدینشان هم همین طور. بچه نوپا برای شناخت محیطش باید کشف کند و پرانرژی باشد. کارش همین است. کنترل محیط کار والدین است. این کار هم شامل وضع محدودیت‌های عاقلانه است و هم شامل
ارائه ساختار که به معنی ايجاد محيطی در خانه است که احترام به اين محدوديت‌ها را ساده‌تر می‌کند. وضع محدوديت در تادیب بچه نوپا «نه» گفتن به بچه‌ای است که در حال کشف محيط نزديک است به دردسر بيفتد، ايجاد ساختار آن است که خانه را برای بچه بی‌خطر کنيد تا برای بچه‌ای که ذهن و بدنش مشغول است مکان امنی برای بازی و يادگيری ايجاد شود.
منبع
تهيه مطلب از آزيتا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٥:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ دی ،۱۳۸۱