زبان اشاره برای کودکان شنوا

تا حالا شده که بچه کوچيکتون چیزی بخواد و نتونه منظورش رو به شما حالی کنه؟ اون وقت از فرط کلافگی جيغ بزنه و شما هم که نمی‌تونين حرفش رو بفهمين و کمکش کنين مستاصل شده باشين؟ راه حلی برای اين کار هست: آموزش زبون اشاره به بچه با اين که خدا رو شکر می‌شنوه. اين کار مدتيه که در غرب تا حدی مرسوم شده گرچه هنوز همه‌گير نشده. بچه‌ای که برای نيازهای اوليه‌اش کلمات اشاره رو ياد می‌گيره و به کار می‌بره نه تنها سلامت روحی و شادابی بيشتری داره بلکه ثابت شده که ضريب هوشی بالاتری هم پيدا می‌کنه و زودتر هم زبون باز می‌کنه. بچه‌ها از حدود هشت‌ماهگی قادر به اجرای اشاره‌ها هستن و از شش‌ماهگی مفهوم اشاره‌ها رو درک می‌کنن. ما همين جوری هم چند اشاره ساده رو به بچه‌ها ياد می‌ديم بدون اين که اين اسم رو روش بگذاريم: مثلاْ بای‌بای يا ای وای (که با گفتن اون روی پامون يا پشت دستمون يا به صورتمون می‌زنيم) يا بيا بغلم (که با گفتنش دستامون رو از هم باز می‌کنيم) و از اين قبيل. بقيه کار هم به همين راحتيه و بايد موقع گفتن کلمه اشاره‌اش رو هم به کار ببريم. لازم نيست همه کلمات رو با اشاره همراه کنيم و بچه رو گيج کنيم، همون طور که وقتی می‌خوايم با نوزاد صحبت کنيم جملات ساده و شکسته به کار می‌بريم. مثلا می‌شه وقت شيرخوردن بچه کلمه شير رو گفت و اشاره‌اش رو انجام داد و وقت آب خوردن اشاره آب رو با کلمه‌اش همراه کرد و غيره. من اين موضوع رو وقتی شنيدم که بچه دومم يعنی شهريار رو حامله بودم و هرچی گشتم و سپردم کتابی که کلمات ساده زبون اشاره فارسی رو نشون داده باشه پيدا نکردم. ناچار دست به دامن اينترنت عزيز شدم و با همون جست و جوی اول در گوگل کلی مقاله و گروه و ديکشنری آنلاين در اين مورد پيدا کردم. در اين ديکشنری‌ها، کلمه انگليسی رو پيدا می‌کنی و گرافيک يا فيلم اشاره مربوط بهش رو می‌بينی و ياد می‌گيری. من هم از خير فارسی بودن اشاره‌ها گذشتم و به شهريار اشاره‌های آمريکايی رو ياد دادم. خيلی کلمه‌ها رو با اشاره‌شون ياد گرفت، مثلاْ بابا، مامان، خواهر، شير، خوردن، آب، موز، پرتقال، سيب، تخم مرغ، شکلات، بيسکويت، چای، حمام، لباس، پتو، يخچال، سرد، قشنگ، بغل، بس، باز هم، تمام شد، درد دارم و دوستت دارم. هنوز هم بعضی‌ها رو يادشه و گاه‌گاهی به کار می‌بره. من آموزش زبون اشاره به بچه‌های شنوا رو قوياْ توصيه می‌کنم چون خيلی‌ وقت‌ها به داد آدم می‌رسه! راستی کويت هم يک سايت در مورد زبون اشاره‌اش درست کرده و ما هنوز اندر خم يک کوچه‌ايم... اگه تصميم گرفتين به بچه‌تون زبون اشاره ياد بدين اين لينک‌ها ممکنه به دردتون بخوره:
يکی از گروه‌های ياهو که والدينی از نقاط مختلف دنيا که به بچه‌هاشون زبون اشاره یاد می‌دن در اون عضو اند. بحث‌های گروه به انگليسيه.
سايتی حاوی مقالات، يک ديکشنری کوچک و اطلاعات ديگر در مورد زبون اشاره
ديکشنری آنلاين با فيلم به نظر من بهترين ديکشنری‌ئی که در اينترنت به صورت مجانی برای پيدا کردن اشاره مربوط به هر کلمه ارائه شده
سايت کامل و متنوع در مورد آموزش زبون اشاره به بچه‌ها
موفق باشين!
آزيتا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ دی ،۱۳۸۱