عادت دادن بچه ها به استفاده از لگنی - قسمت دوم

خوب حالا که مطمئن شدین وقتشه که بچه رو از پوشک بگیرین و به لگنی عادت بدین، این نکته‌ها رو در نظر بگیرین:

لباسی به بچه بپوشونین که کندن و پوشوندنش آسون باشه.

اگه بچه از دستش در رفت و خودش رو خیس یا کثیف کرد هیچ وقت نه دعواش کنین و نه تنبیه.

اگه بچه ۵ دقیقه رو لگنی نشست و هیچ اتفاقی نیفتاد وقتشه که بلندش کنین و بعداً دوباره امتحان کنین.

به بچه یاد بدین که بعد از استفاده از لگنی دستاش رو بشوره.

پوشک بچه یا لباس خیس یا کثیفش رو هرچه زودتر عوض کنین. براش توضیح بدین که لازمه آدم تمیز و خشک باشه. بعد از مدتی خود بچه دلش می‌خواد تمیز و خشک بمونه.

نیایین برای تنبیه بچه بگذارین پوشک یا لباس خیس یا کثیف به تنش بمونه. با این کار بچه سعی می‌کنه دفعه بعد خودش رو نگه داره نه این که یاد بگیره از لگنی استفاده کنه.

برای استفاده از لگنی به بچه فشار نیارین و بهش نق نزنین. هرچی شما بیشتر فشار بیارین، اون بیشتر مقاومت می‌کنه!

فقط وقتی ظاهر بچه نشون می‌ده که دستشویی داره بهش یادآوری کنین که بره لگنی.

همه کسانی که از بچه شما مراقبت می‌کنن باید همین جور با بچه برخورد کنن.

اگه شورت نخی پای بچه می‌کنین بیشتر از سه تا براش بخرین.

خودتون رو حاضر کنین که یک مدتی رو تو دستشویی با بچه بگذرونین (گفتنش ساده است ولی تصور کنين اون موقعی که هزارتا کار فوری دارين و بايد همه رو ول کنين و بشينين روبروی بچه و براش کتاب بخونين و وقتی يکی تموم بشه بهتون بگه حالا اون سبزه، حالا اون بنفشه، حالا کتاب گربه‌ها!! - آزيتا)

بهار و تابستون جون می‌ده برای از پوشک گرفتن بچه و عادت دادنش به استفاده از لگنی. پوشکش رو در بيارين و بگذارين تو حياط بازی کنه، اون وقت اگه کار دست خودش داد حداقل اون قدرها کثيف‌کاری نمی‌شه.

يادتون باشه که با ديدن دستشويی بچه قيافه مشمئز به خودتون نگيرين و اخ و پيف هم نکنين که بچه خيال نکنه کارش عيب و ايرادی داشته و خجالت بکشه و سعی کنه دفعه بعد خودش رو نگه داره. برعکس خيلی هم ازش تعريف کنين! هروقت تو لگنی کاری کرد کلی تشويقش کنين و اگه تو شلوارش خراب‌کاری کرد بعد از اين که بچه رو شستين بيارينش دم لگنی و محتويات شلوارش رو بريزين توی لگنی که بفهمه جاش اين جاست.

کلمات مربوط به دستشويی رو به بچه ياد بدين. اگه در دسترس دارين کتاب‌هايی هم که در اين مورد برای بچه نوشته شده تهيه کنين و واسه‌اش بخونين. موقعی که می‌بينين داره زور می‌زنه يا متوجه می‌شين که ادرار داره بگين پی‌پی داری يا جيش داری و بريم لگنی تا کم‌کم ربط احساس توی بدنش و اين کلمه‌ها و کار لگنی رفتن رو متوجه بشه و خودش هم بتونه بگه.

اگه از اين عروسک‌ها که ادرار می‌کنن دارين اون هم برای آموزش به بچه عاليه. حتی از عروسک‌های معمولی مورد علاقه بچه هم می‌شه برای ايجاد اين الگو استفاده کرد. خودتون هم اگه براتون مشکلی نيست بگذارين بچه باهاتون به دستشويی بياد و ببينه آدم بزرگ‌ها چه کار می‌کنن. مادر برای دختر و پدر برای پسر بهتر می‌تونه تو اين زمينه الگو باشه ولی هم‌جنس بودن واجب نيست.

يادتون باشه که معمولاْ پسرها ديرتر از دخترها به لگنی عادت می‌کنن (می‌گن به خاطر اينه که آموزش اين قضيه معمولاْ به عهده مادره) و بچه‌های دوم و سوم زودتر از بچه اول ياد می‌گيرن. اين رو هم يادتون باشه که این جور نیست که همه بچه‌ها دور و بر دوسالگی از لحاظ بدنی آماده استفاده از لگنی بشن. برای بعضی از بچه‌ها تا چهارسالگی هم طول می‌کشه. اين يک مسئله فيزيولوژيه و ربطی به بد و خوب بودن مادر نداره، پس سعی خودتون رو بکنين ولی نه عذاب وجدان بگيرين که بچه دخترخاله‌تون و نوه همسايه‌تون زودتر از بچه شما ياد گرفتن و نه بچه رو عذاب بدين که چرا ياد نمی‌گيره.

بدن بچه معمولاْ به اين ترتيب شروع به مهار دستشوييش می‌کنه:
۱- مهار مدفوع در شب
۲- مهار مدفوع در روز
۳- مهار ادرار در روز
۴- مهار ادرار در شب

يعنی بچه‌ای که الان چند ماهه در طول روز ياد گرفته دستشوييش رو توی لگنی بکنه و خودش رو خيس و کثيف نکنه ممکنه هنوز شب‌ها احتياج به پوشک داشته باشه. بدن بچه اون قدر هنوز پيشرفت نکرده که بتونه شب به خاطر دستشويی داشتن بيدارش کنه یا ادرار رو تا صبح نگه داره. وقتی اين پيشرفت ايجاد شد می‌بينين که پوشک بچه صبح‌ها خشکه يا نم مختصری داره. اون وقت می‌تونين پوشک شب رو هم حذف کنين. برای اين که به بچه کمک کنين که شب خشک بمونه، شب‌ها مايعات زيادی بهش ندين و اونی هم که می‌دين آب باشه (نوشابه و آب‌ميوه و شير و امثالهم ديرتر از تصفيه می‌گذرن و تا بچه بيداره احساس دستشويی نمی‌کنه.) قبل از خواب هم بچه رو به دستشويی ببرين که تا جايی که می‌شه موقع خواب مثانه‌اش خالی باشه.

برای تشويق بيشتر بچه به استفاده از لگنی جايزه‌‌های کوچيکی که دوست داره براش قائل بشين مثل يک شکلات کوچولو يا يک دونه مداد شمعی و غيره. يک راه حل خوب ديگه هم اينه که يک جدول درست کنين که مربع مربع باشه و هر روز هربار که بچه از لگنی استفاده کرد يک عکس برگردون براش توی مربع بچسبونين يا بدين خودش بچسبونه. نمونه اين جدول‌ها منتها فرنگيش رو می‌تونين اين جا ببينين که انواع و اقسام اين جداول رو داره و طبق سليقه بچه می‌تونين يکيش رو انتخاب کنين و پرينت بگيرين و ازش استفاده کنين. اگه فکر می‌کنين بچه به اون حد رسيده که اين موضوع رو درک کنه می‌تونين باهاش قرار بگذارين که مثلاْ ۵ تا مربع که پر شد يک جايزه کوچيک که دوست داره بهش بدين مثلاْ ببرينش پارک يا چيزی که صلاح می‌دونين براش تهيه کنين و اگه ۱۰ تا مربع پرشد يک جايزه بزرگتر و به همين ترتيب.
موفق باشين!
منابع: منبع جداول تشويقی
منبع نکات مفيد در عادت دادن بچه به استفاده از لگنی
منبع تکميلی
تهيه مطلب از: آزيتا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ دی ،۱۳۸۱