۵۰ روش...قسمت چهارم

روش نهم – صحنه هاي مورد علاقه خود را در خانواده اجرا كنيد.اجراي تئاتر بچه‌ها را در متن ديالوگ، شخصيت‌پردازي و طرح قرار مي‌دهد و به آنها كمك مي‌كند كه آنچه را كه مي‌خوانند بهتر درك كنند و به خاطر بسپارند. با اين روش ميتوانيد بچه هائي را هم كه به خواندن تمايل ندارند ، ترغيب كنيد كه مهارت هاي خود را بيازمايند.

هنگامي كه به صورت خانوادگي كتاب مي‌خوانيد ، اگر پس از يك صحنه پر حادثه خواندن را قطع كنيد و آن را اجرا كنيد ، لذت بخش است.چگونه صحنه ها را در خانه اجرا كنيم:

1- صحنه هاي ساده را كه آغاز و پايان مشخصي دارد را انتخاب كنيد.

2- نقش هر فرد را مشخص كرده و يا اجازه بدهيد بچه ها خود نقششان را انتخاب كنند.

3- ابتدا صحنه ها را مغشوش و در هم ريخته يادآوري كرده و بعد آنها را به ترتيب وقوع مشخص كنيد.

4- صحنه را اجرا و در صورت امكان از ديالوگ و حركت هم استفاده كنيد.

5- در آخر در باره آن بحث كنيد، هريك از شخصيتها چه احساسي دارد؟ علت رفتارهاي آنها چه بوده؟ در آينده چه اتفاقي ممكن است رخ دهد؟

هر چه تعداد فرزندانتان بيشتر باشد يا بچه هاي بيشتري را بتوانيد به اين كار مشغول كنيد ، تئاترتان پيشرفته تر ميشود. در صورت تمايل مي‌توانيد بچه هاي محل را درگير كارتان بكنيد. ميتوانند متن نمايش را بر اساس داستانهاي موردعلاقه شان بنويسند، لباس بازي خودشان را درست كنند، نقشهاي خود را تمرين كرده و نمايش را اجرا كنند.

نقش بازي كردن يكي از بهترين روشها براي مشغول كردن بچه ها به خواندن است و به آنها انگيزه ميدهد كه خود نيز به تنهائي كتاب بخوانند.روش دهم – خواندن كتابهاي مورد علاقه خود را به فرزندانتان توصيه كنيد.با اين روش بطور غيرمستقيم و ظريف دو مطلب را به بچه هايتان مي‌فهمانيد. اول اينكه خودتان به خواندن علاقه داريد و دوم انكه فرزندانتان را آنقدر دوست داريد كه ميخواهيد علاقه خود را با آنها در ميان بگذاريد.

طبق تحقيق كارول چامسكي در سال 1972 ، بين مراحل رشد زبانشناختي بچه ها و تعداد كتابهائي كه مادرانشان با خاطره خوب از دوران كودكي خود به ياد داشته و براي فرزندانشان خوانده اند رابطه مهمي وجود دارد . پس به گذشته خود بيانديشيد و در صورت لزوم سري به كتابخانه بزنيد تا خاطراتتان زنده شود. اگر فرزندتان مانند شما نيست و به كتاب يا نويسنده خاصي شور و شوق نشان نميدهد، نااميد نشويد، سليقه هاي افراد متفاوت است و براي اينكه كسي مثلاً به كتابهاي چارلز ديكنز علاقه نشان دهد شايد لازم باشد كه سليقه‌اش پرورش يابد. مهم تلاش است . همين كه به فرزندانتان به طور غير مستقيم بفهمانيد كه شما نيز زماني كودك بوديد و توانائيها و علايقتان در حد يك كودك بود، باب ارتباط و گفتگو بين شما گشوده ميشود.

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ آبان ،۱۳۸٤