کودک توقع توجه بیش از حد دارد-قسمت آخر

به کودک خود کمک کنید استقلال کسب کند.
اگر کودک شما احساس ناامنی می کند و نیازمند آن است که بیاموزد که چگونه مستقل عمل کند:
•استقلال کودک را شکل دهید و تقویت کنید.
اگر کودک عادت داشته است که به طور مداوم به دست و پای شما بپیچد و مانع از انجام کارتان شود، در صورتیکه یکبار صبر کرد که شما کارتان را تمام کنید یا منتظر شد که نوبتش برسد او را تحسین کنید. به کودک بگوئید مثلا 5 دقیقه دیگر کار دارید. وقتی کارتان تمام شد با علاقه نشان دادن به سوال کودک به او پاداش بدهید. از یک ساعت زنگ دار (تائید) استفاده کنید تا کودک بداند چقدر باید منتظر شود. در ابتدا باید با چند دقیقه شروع کنید و به تدریج زمان انتظار را طولانی کنید تا کودک بیاموزد که چگونه صبر کند.
•از نمودار و پاداش استفاده کنید.ببینید کودک در چه هنگامی بیشتر به دنبال جلب توجه شماست. مثلا موقع درست کردن غذا یا زمان که مهمان دارید یا قبل از خواب. در آن زمان خاص یک سرگرمی برای او در نظر بگیرید و بگوئید در ازای تنها بازی کردن در آن زمان ، امتیاز کسب خواهد کرد. سپس با امتیازهائی که به دست میاورد میتواند وقت شما را بخرد. برای مثال با هم به سینما بروید، با هم بازی کنیدو......
•دفترچه ای برای رفتاریهای خوب داشته باشید و در آن یادداشت کنید که کودک چه کارهای خوبی را در روز انجام داده است.ابتدا کودک را برای کارهای خوبش تحسین کنید یا به او پاداش دهید و سپس مطالب دفترچه را برای دیگر اعضای خانواده بخوانید.
•کودک را با فعالیتهایی که که نیازمند کمک والدین نباشد آشنا کنید.کاری را انتخاب کنید که کودک بتواند به تنهائی انجام دهد مثل ورزش و نقاشی و...
•گاهی کودک به این علت به توجه شما نیاز دارد که ترسیده و یا نگران است. در این موقع به آنچه کودک میخواهد بگوید، گوش کنید.

به واکنش ها پاسخ دهید.
در صورتی که احساس نیاز به توجه به علت واقعه خاصی است ف باید برخورد ویژه ای با این احساس داشته باشید
•افراط نکنید.هر قدر هم کودک واقعا به توجه نیاز دارد به او توجه کنید؛ ولی بکوشید توجه را از حد نگذرانید.گرایش کودک به توجه اضافی از جانب شما معمولا رفع میشود ،فقط به زمان نیاز دارد.
•اگر اتفاق غیر معمولی قراراست بیفتد، کودک را از قبل آماده کنید. به او بگوئید چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد. ولی به کودک اجازه دهید احساساتش را بیان کند و بگوید که نگران است ، حسودی میکند ، خوشحال است ، غمگین است و یا ......
•از روشهای کسب آرامش استفاده کنید.به کودک کمک کنید بجای وابستگی به شما ، به خودش متکی باشد.

منبع : کتاب «چگونه با کودکم رفتار کنم»
سميرا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ خرداد ،۱۳۸٢

کودک توقع توجه بیش از حد دارد-قسمت دوم

وقتی کودک طلب توجه نمی کند، به او توجه زیادی بکنید.
اگر کودکتان توقع توجه بیش از حد از شما دارد فقط هنگامیکه کنترل اوضاع را در دست دارید به او توجه کنید. به عبارتی وقتی به کودک توجه کنید که از شما توجه نمی خواهد.او را برای رفتار درستش تحسین کنید تا اعمال درست کودکتان تقویت شود.
•زمانی را به کودکتان اختصاص دهید.هر روز به هر یک ار کودکانتان به صورت جداگانه و انحصاری توجه کنید.حتی اگر به هر کودک بیش از چند دقیقه بیشتر نرسد. هنگام غذا خوردن و به ویژه رختخواب رفتن مواقع خوبی برای این کار هستند، ولی مهم این است که کودک بداند شما همیشه در کنار او و مراقب او هستید،زمان بذل توجه شما چندان اهمیتی ندارد. اگر کودک به طور منظم از شما توجه ببیند،احساس امنیت خواهد کرد و خواهد فهمید که حامی و پشتیبان دارد.
•اگر شما موقعی که کودک با شما کار دارد وقت ندارید، میتوانید روی یک برگه بنویسید:«با این برگه مامان باید یک ربع وقتش را به من اختصاص دهد.» و برگه را به کودک بدهید و به او معنای نوشته را توضیح بدهید تا او بداند که چه زمانی میتواند این برگه را رو کند.اگر کودک کوچک شما باید برای اینکه به او بپردازید صبر کند، ساعت زنگ داری را تنظیم کنید تا وقتی ساعت زنگ میزند کودک دریابد که وقتش رسیده که به سراغ شما بیاید.وقتی او در حال انتظار است، ازاو بخواهید برای زمانی که در حال انتظار است برنامه ریزی کند.


اگر هنوز توقع توجه بیشتری دارد....
اگر احساس میکنید که نیازهای عاطفی کودکتان را برآورده کرده اید و اطمینان دارید که هر چه در توان دارید برای کودک انجام داده اید؛ ولی کودک هنوز از شما توقع دارد بیش از پیش به او توجه کنید،در این هنگام باید موقعیت خود را دوباره ارزیابی کرده و از روشهایی برای کاهش تقاضاهای کودک استفاده کنید.
•خواسته های کودک را نادیده بگیرید.فرض کنید همین الان سارا کوچولو را از مدرسه آورده اید و وقت کافی برای او گذاشته اید و به اندازه کافی به او توجه کرده اید و اکنون با کودک دیگرتان صحبت میکنید.سارا مرتب صحبت شما را قطع میکند و انتظار دارد فقط به او گوش دهید .این حرکت سارا را نادیده بگیرید.وقتی سارا گریه و زاری و خواهش و تمنای خود را قطع کرد، کمی به او توجه کنید و بگوئید:«سارا،البته که من نقاشی تو را دوست دارم،کجا یاد گرفتی؟» در واقع با این رفتار به او میاموزید که باید صبرکند تا نوبتش برسد و او باید دریابد که شما به خودش و کارهایش علاقه دارید.
•از روش سوزن گرامافون گیر کرده استفاده کنید.اگر بی اعتنائی با روحیه شما سازگار نیست راه حل دیگری هم وجود دارد. برای مثال شما به اندازه کافی بعد از ناهار با ناتالی بازی کرده اید و حالا میخواهید کمی روزنامه بخوانید.شما به ناتالی گفته اید که تا شما مشغول مطالعه میشوید کمی نقاشی کند؛ ولی او هر چند دقیقه یکبار می آید و میگوید:«ببین!» به او بگوئید که تمام نقاشی های او را وقتی روزنامه خواندنتان تمام شد خواهید دید و از آن لحظه به بعد،پاهایتان را رویهم بیاندازید و به کارتان مشغول شوید و اصلا به او نگاه نکنید.هر بار از شما میخواهدبه نقاشی اش نگاه کنید،بگوئید:«وقتی کارم تمام شد.» و پاسخ خود را عوض نکنید. مهم نیست چند بار این وضع تکرار شود، ولی شما باید همان جمله را تکرار کنید.وقتی خواندن روزنامه تمام شد،رو به ناتالی کنید و بگوئید :«حالا کارم تمام شده،بذار ببینم چی کشیدی؟»

ادامه دارد.....
منبع : کتاب «چگونه با کودکم رفتار کنم»
سميرا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٥:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ خرداد ،۱۳۸٢

کودک توقع توجه بیش از حد دارد - قسمت اول

همه مردم به توجه نیاز دارند و هر کسی از اینکه مورد توجه قرار گیرد، خشنود میشود؛ ولی بعضی از کودکان به طور مداوم از شما توجه میخواهند . به طوریکه هر چقدر هم به آنها توجه کنید باز انتظار توجه بیشتری از شما دارند.
چرا چنین میشود؟! اغلب کودکی که تشنه توجه و محبت است به اندازه کافی از جانب یکی از والدین خود مورد توجه قرار نگرفته است. البته قضاوت در مورد مقدار توجه کافی، مشکل است؛ ولی کودک باید احساس کند که پدر یا مادرش وقتی به آنها نیاز دارد پیش او خواهند بود و این احساس باید به صورت طولانی، منظم و هر روزه در کودک ایجاد شود. بعضی دیگر از کودکان به این دلیل انتظار توجه بیش از حد دارند که احساس ناامنی میکنند و بیش از اندازه وابسته اند. این وابستگی ممکن است موقتی باشد. برای مثال : به علت مرگ یکی از اقوام ، بیماری ، طلاق ، به دنیا آمدن خواهر یا برادر و یا مشکلی در مدرسه یا با دوستان . همچنین ممکن است این وابستگی دائمی تر باشد؛ زیرا در این حالت پدر و مادر این وابستگی را با ابراز محبتهای بی موردشان تشدید کرده اند.اگر والدین بدون چون و چرا از خرده فرمایشات کودک پیروی کنند ، کودک بسرعت خواهد آموخت که همیشه انتظار داشته باشد به خواسته هایش عمل شود. «مامان اینو نگاه کن.»،«بابا با من بازی کن.»، «بابا ، این کارو بکن.»، «مامان اون کارو بکن.»
اگر کودک توقع دارد بی وقفه ، بی پایان و منحصرا به او توجه کنید ، این حالت نباید و نمی تواند باقی بماند.
کلید فائق آمدن بر این مشکل این است که بدانیم، «کی»و«چگونه به کودک توجه کنیم».
وقتی کودک طلب توجه نمی کند به او توجه زیادی بکنید.
اگر هنوز توقع توجه بیشتری دارد.
به کودک کمک کنید استقلال کسب کند.
به واکنش ها پاسخ دهید.
«
مطلب بعدی اختصاص به تشریح موارد فوق دارد.سمیرا»


منبع: کتاب «چگونه با کودکم رفتار کنم»   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ خرداد ،۱۳۸٢

سوپ‌های مقوی برای بچه‌ها

طرز درست كردن آب گوشت

1كيلو استخوان راسته يا دنده يا گردن بدون گوشت و يا چهار پنج قلم را به همراه دو عدد هويج رنده شده و يك پياز خرد شده و در صورت تمايل يك حبه سير و يا دو ساقه كرفس با مقداري گوشت و يا يك استكان سويا و كمي نمك و مقدارزيادي آب به مدت 7-8 ساعت با حرارت ملايم بپزيد تا به اين طريق املاح مفيد آن جدا شود ودر نهايت بايد حدود 3-4 ليوان آب در ظرف باقي بماند پس از جدا كردن استخوانها بقيه موادرا بكوبيد تا نرم شود و با آب باقي مانده خوب مخلوط نماييد.خوب تا اينجا آب گوشت آماده شده و با آن مي توانيد سوپ هاي زير را آماده نماييد.

1-سوپ غليظ برنج

نصف ليوان آرد برنج را در دو قاشق غذا خوري كره يا روخن با حرارت ملايم تفت دهيد.حدود سه ليوان آب گوشت (آماده شده طبق دستور فوق )را به تدريج به آرد برنج و كره اضافه كنيد تا آهسته چند جوش بزند و كمي غليظ شود.سپس يك استكان شير به آن اضافه كنيد پس از اينكه دو سه جوش زد يك قاشق نمك يد دار به آن اضافه كنيد و ظرف را از روي حرارت برداريد

2-سوپ غليظ سيب زميني

دو عدد سيب زميني پخته را رنده كنيد .2 ليوان آب گوشت به آن اضافه كنيد و روي حرارت ملايم بگذاريد تا چند جوش بزند.پس از برداشتن ظرف از روي حرارت يك قاشق غذا خوري روغن يا كره به آن اضافه كنيد.

3-سوپ غليظ عدس

يك استكان عدس را پاك كرده و 5-6 ساعت خيس كنيد(دو سه بار آب آن را عوض كنيد)آن را با وقداري آب و نمك بپزيد سپس آن را بكوبيد و با دو ليوان آب گوشتي كه اماده كرديد مخلوط ككيده و بگذاريد دو سه جوش بزند.در نهايت موقع بر داشتن سوپ از روي حرارت مي تانيد كمي آوشن و يا جعفري خرد شده و كره به ان اضافه كنيد.

4- سوپ غليظ لوبيا سفيد

يك استكان لوبيا سفيد راپاك گرده 7-10 ساعت خيس مي كنيم با دو قاشق غذا خوري نحود سبز و 1-2 هويج رنده شده روي حرارت ملايم بپزيد تا مقدار كمي از اب ان بماند آن را خوب بكوبيد و با دو ليوان آب گوشتي كه تهيه كرديد روي حرارت ملايم بگذاريد تا دو سه جوش بزند

از: گذر   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ۳:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ خرداد ،۱۳۸٢