ويتامين دی

کمبود ويتامين دی باعث بروز بيماری راشيتيسم يا نرمی استخوان می‌شود. نوزادانی که از شير مادر تغذيه می‌کنند و بچه‌های بزرگتر که شير گاو غير ويتامينه می‌خورند (مثل بچه‌های ايران) احتياج دارند که ويتامين دی را به صورت مکمل دارويی بخورند. البته نور خورشيد هم باعث ايجاد ويتامين دی در بدن می‌شود اما بچه‌هايی که رنگ پوست تيره‌تری دارند يا به اندازه کافی در معرض نور خورشيد نيستند (مثل بچه‌های تهران) لازم است که کمبود ويتامين دی خود را با ويتامين خوراکی جبران کنند. همه بچه‌ها بايد روزانه حداقل دويست IU ويتامين دی دريافت کنند.
با اين که نور خورشيد باعث ساخت ويتامين دی در بدن می‌شود، اما اگر بچه مستقيماْ در معرض نور خورشيد قرار بگيرد احتمال ابتلای او به سرطان پوست افزايش می‌يابد. پس لازم است که از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کند و اين کرم‌ها ميزان ساخت ويتامين دی را کاهش می‌دهند.
از طرف ديگر ويتامين دی خوراکی به تنهايی موجود نيست و بايد به بچه مولتی ويتامين داد.
منبع
تهيه از آزيتا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٥:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ فروردین ،۱۳۸٢

حالا ما سه نفر هستیم : ده اشتباهی که تازه والدین بایستی از آن اجتناب کنند.

1-باور کردن هر آنچه که می شنوید: اگر شما فقط به نصایح دیگران گوش کنید نقش خلاق خود را در زندگی از دست خواهید داد. دانسته های شما بیش از آن چیزی است که تصور می کنید.
2-زمانهای آزاد خود را زیاده از حد برآورد نکنید: زندگی کنونی شما ، زندگی قبلی بعلاوه یک بچه نیست بلکه یک زندگی کاملا جدید است. برنامه هایی که قصد انجام آنها را دارید، تماس با دوستان قدیمی و پختن شام هر شب ممکن است با برنامه زمانی کودکتان منطبق نباشد. برای هرروزتان یک برنامه واقعی تنظیم کنید : یک تماس تلفنی، نوشتن سه نامه تشکر و مرتب کردن تختخواب. در پایان هر روز اگر توانسته باشید روی هر یک از موارد این لیست خط کشیده باشید احساس خوبی به شما دست خواهد داد.
3-غافل شدن از همسر خود : گذر از مراحل سبکباری یک زوج و والدین یک کودک شدن بزرگترین مبارزه در بیشتر زندگیهای زناشویی ست. اما بایستی ازدواجتان را در اولویت قرار دهید. به همسرتان توجه کنید و این را بصورت یک عادت درآورید.
4-اهمیت ندادن به خودتان : شما باید خود را به گونه ای بپرورانید که فردی مکانیکی یا غمگین بار نیایید. هر قدر شادمان تر باشید در آینده والدین بهتری خواهید شد.
5-تقسیم نکردن وظایف : شما ممکن است احساس مالکیت بیشتری نسبت به فرزندنتان داشته باشید یا پوشک او را سریعتر عوض کنید و یا او را مطمئن تر استحمام کنید ولی همسر شما هم نیاز دارد که در انجام این وظایف استاد شود. زمانیکه او مشغول انجام این کارهاست زیاد دوروبر او نپلکید،انتقاد نکنید و دائما دستور ندهید.
6-در نظر گرفتن بدترین حالت ها: زیاده از حد نگران نباشید. در جامعه امروز ما بگونه ای بار آمده ایم که تصور کنیم هر چیزی را میتوانیم کنترل کنیم. واقعیتها همانگونه که باید ، اتفاق می افتند نه به این دلیل که شما به فکر پیشگیری از آنها نبوده اید.
7-مقایسه کودک خود با دیگران : زیاده از حد بر نمودار پیشرفت (رشد) تمرکز نکنید(این نمودارها حد متوسط را نشان میدهند).کودکان با آهنگ خاص خودشان رشد می کنند و تا زمانی که در محدوده نرمال هستند آسوده باشید. اگر بچه ای زودتر می خزد دلیل برپیشرفت بیشتر او نسبت به دیگران نیست ، این فقط به این معنی است که بیشتر به دنبال پدر و مادرش میرود.
8-چرت نزدن: شما بایستی در صورت امکان چرت روزانه وحداقل یک چرت طولانی در آخر هفته
را در برنامه خود داشته باشید. والدین جدید معمولا بین 400 تا 750 ساعت از خواب خود را در خلال اولین سال تولد بچه از دست میدهند.
9-صرف هزینه زیاد : خرید کردن برای تازه والدین همانقدر پرمخاطره است که رفتن به خواروبارفروشی در حالت گرسنگی. وقتی به خرید می روید یک پدرومادر با تجربه را همراه خود ببرید، کسی که میداند شما واقعا به چه چیزی نیاز دارید.
10-ثبت نکردن لحظات : در هر مرحله ای از رشد کودک فکر میکنید که هرگز این لحظه را فراموش نخواهید کرد.متاسفانه اینطور نیست. راه های فراوانی برای ثبت این مراحل وجود دارد. داشتن یک دفتر یادداشتهای روزانه، گرفتن عکس یا نوار ویدئویی از لحظات معمولی روزانه ای که میخواهید آنها را برای سالهای آتی دوباره مرور کنید.

منبع:http://www.parents.com/articles/pregnancy/1008.jsp?page=2
ترجمه (با تلخیص فراوان): سمیرا
پانوشت : اگه مطلب رو پسندیدن حتما به لینک بالا مراجعه کنید و مقاله رو بطور کامل بخونید.

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ فروردین ،۱۳۸٢

هرم تغذيه کودکان

اين هرم تغذيه مربوط به بچه‌های دو تا شش ساله است ولی همون جور که تو قسمت قبلی نوشتم، برای بچه‌های يک تا دو سال هم می‌شه به کار بردش به شرطی که مقاديرش رو نصف کنين. تاکيد اصلی اين هرم اينه که روزانه از هر پنج گروه غذايی که همه برای سلامتی لازمند استفاده بشه. غذاهايی هم که چربی و شيرينی‌شون زياده به ندرت مصرف بشن.
غذای بچه از دو سالگی به بعد مثل بزرگترها شامل سه وعده اصلی و دو وعده بين غذا می‌شه. مصرف شير و لبنيات در اين سن بايد به ۴۸۰ الی ۷۲۰ سی‌سی در روز و مصرف آب ميوه به ۱۲۰ الی ۱۸۰ سی‌سی در روز محدود بشه و بچه با غذاهای متنوعی مواجه بشه تا عادات تغذيه‌ای درستی پيدا کنه.
کارهايی که نبايد بکنيم اينها هستن: نبايد باز به بچه شيشه بديم، نبايد به مقدار زیاد به بچه دسرهای شيرين، نوشابه، نوشیدنی با طعم میوه، غلات شیرین‌شده (مثل چی‌پف)، چیپس یا شیرینی بديم. غذاهايی هم که ممکنه باعث خفگی بچه بشه نبايد در سن کم بهش بديم از قبيل هويج خام درسته، بادام‌زمينی، انگور درسته، گوشت سفت، ذرت بوداده، آدامس يا آب‌نبات.
تغذيه بچه در سلامت کليش خيلی موثره. تغذيه درست می‌تونه از مشکلات بعدی نظير اضافه‌وزن، نرمی استخوان و ديابت جلوگيری کنه. با تغذيه درست بچه تا جايی که می‌تونه رشد می‌کنه.
کارهايی که بايد بکنيم اينها هستن: بچه رو تشويق کنيم که غذاهای متنوع بخوره، در کنار تغذيه درست فعاليت بدنی رو فراموش نکنيم، در برنامه غذايی بچه مقدار زيادی غلات و فراورده‌های غله، ميوه و سبزيجات بگذاريم، برنامه غذايی که انتخاب می‌کنيم چربی، چربی اشباع شده و کلسترول کمی داشته باشه و شکر و نمکش هم معتدل باشن، برنامه غذايی‌مون بتونه نياز بچه‌های در حال رشد رو به کلسيم و آهن تامين کنه.
خيلی بهتره که همه خانواده اين موارد رو رعايت کنن. اون وقت برای بچه راحت‌تره که اين عادت‌های درست رو پيدا کنه.
قبل از اين که بالاخره برم سر خود هرم تغذيه اين رو هم از تجربه شخصيم اضافه کنم که بچه‌های دو سه ساله خيلی روی رنگ و بافت غذا حساسند و با توجه به این قضیه می‌شه با يک خورده کلک زدن سرشون رو شيره ماليد و انواع مواد غذايی رو به خوردشون داد. مثلا شهريار پسر ۳۳ ماهه من از گوجه فرنگی و قارچ و فلفل سبز و لوبيا سبز و گوشت تکه دل خوشی نداره و فوری تصفيه‌خونه‌اش به کار می‌افته! من هم يک وعده رو معمولی درست می‌کنم و می‌گذارم هر چقدر کم يا زياد که دوست داره بخوره. وعده ديگه رو مواد غذايی مختلف رو با کلک بهش می‌دم. برای اين کار يا دست به دامن سوپ می‌شم که بعد از پخت، انواع سبزيجات و گوشت یا مرغ رو می‌ريزمشون توی مخلوط‌کن و کاملا لهشون می‌کنم. توی آب سوپ بلغور و ماکارونی رو می‌پزم و بعد مايه له شده رو اضافه می‌کنم و رب و آب‌ليمو و باقی قضايا. راه ديگه کوکوئه. هرچی که بخواين به خورد بچه بدين می‌تونين خورد کنين و با پياز رنده شده، تخم مرغ و يک قاشق غذاخوری آرد سوخاری و نمک و ادويه مخلوط کنين که يک مايه نسبتا شل به دست بياد. بعد اون رو مثل کوکو درست کنين. انواع سبزيجات و پروتئين‌ها رو می‌شه اين جوری به بچه خوروند. اگه فرتون شعله بالا داشته باشه لازم نيست روغن زياد هم به کار ببرين. اگه کم روغن بریزین کف کوکوتون که برشته و آماده شد به جای اين که کوکو رو برگردونين بگذارينش توی فر و شعله بالا رو روشن کنين تا روی کوکو هم بپزه. فقط حواستون باشه اگه تابه‌ای به کار می‌برين که دسته پلاستيکی داره قبل از پخت دسته‌هاش رو باز کنين. يک راه ديگه آب‌گوشت و گوشت کوبيده سنتی خودمونه. صد البته که می‌تونين به دلخواه تغييرش بدين و چيزهای ديگه هم بهش اضافه کنين فقط خوشمزه بمونه. پيتزا و پيراشکی و بنيه هم با بچه‌های من خيلی خوب جواب داده. منتها حواسمون باشه که مواد مغذی و درست و حسابی توشون بريزيم نه سوسيس و کالباس.
خوب برگرديم سر متن اصلی. من هر کار کردم که عکس هرم رو ببرم توی بوم‌اسپيد که بتونم بگذارمش اين جا نشد. حالا اينجا کليک کنيد و يک کم بريد پايين صفحه‌ای که باز می‌شه تا هرم رو ببينين. اين هم تفسيرش:

نياز روزانه بچه‌های دو تا شش ساله به گروه‌های مختلف غذايی
شش سهم غلات هر سهم به معنای يک کف دست نان، نصف پيمانه برنج يا پاستای پخته (پاستا شامل انواع ماکارونی، لازانيا و قس عليهذا)، نصف پيمانه غله پخته شده و يا سی گرم غله آماده (مثل برشتوک يا چی‌پف) است.
سه سهم سبزيجات هر سهم به معنای نصف پيمانه سبزيجات پخته يا خام يا يک پيمانه سبزيجات برگدار خام (مثل سبزی خوردن يا کاهو و کلم) است.
دو سهم ميوه هر سهم به معنای يک عدد ميوه يا يک قاچ هندوانه، سه چهارم پيمانه آب‌ميوه خالص، نصف پيمانه کمپوت، یا يک چهارم پيمانه خشکبار است.
دو سهم لبنيات هر سهم به معنای يک پيمانه شير يا ماست يا شصت گرم پنير است.
دو سهم گوشت هر سهم به معنای شصت تا نود گرم گوشت کم‌چربی، مرغ يا ماهی يا نصف پيمانه حبوبات پخته است. به جای هر سی گرم گوشت می‌توانيد دو قاشق غذاخوری کره بادام زمينی يا يک عدد تخم مرغ به بچه بدهيد.
منبع
تهيه از آزيتا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٩:٢۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ فروردین ،۱۳۸٢

تغذيه بچه های نوپا

اگه از کم‌غذايی و بدغذايی بچه نوپاتون نگرانين يا حرص می‌خورين بدونين که تنها نيستين. خيلی از والدين اين مشکل رو دارن. بچه‌های اين قدری خيلی از غذاها رو دوست ندارن، حاضر نيستن غذاهای جديد رو امتحان کنن، اصلاْ انگار زياد ميلی به غذا ندارن. اما اين هم هست که بچه تو اين سن اصلاْ نيازش به غذا خوردن کمتر می‌شه. رشدشون ديگه به اون سرعت سال اول زندگيشون نيست و به همين دليل انرژی کمتری هم احتياج دارن (يعنی مقدار کالری‌ای که به نسبت وزن بدنشون لازم دارن کمتر می‌شه) و اشتهاشون هم کم می‌شه. پس اگه بچه‌تون تحرکش خوبه، سالمه، رشد می‌کنه و مراحل رشد رو درست طی می‌کنه مقدار خوراکش هم کافيه.
حواستون باشه که:
به بچه بيشتر از ۴۸۰ الی ۷۲۰ سی‌سی شير در روز ندين
به بچه بيشتر از ۱۲۰ الی ۱۸۰ سی‌سی آب‌ميوه در روز ندين
نگذارین بچه خودش رو با شیرینی و هله هوله سیر کنه
وقتی بچه سیره مجبورش نکنین غذا بخوره
زیاد براش غذا نکشین. غذای بچه نوپا حدوداْ باید یک چهارم غذای آدم بزرگ باشه.


هرم تغذیه بچه های نوپا
البته این هرم مخصوص بچه های نوپا نیست و کلاً برای بچه های دو تا شش ساله است ولی می تونه راهنمای خوبی باشه که به بچه نوپاتون چی بدین: از جمله شش سهم غلات، سه سهم سبزيجات، دو سهم ميوه، دو سهم از خانواده لبنيات، دو سهم از خانواده گوشت و پروتئين و مقدار کمی چربی و شيرينی. فقط يادتون باشه که اندازه اين سهم‌ها برای بچه‌های کوچکتر (مثلاْ يک تا دوسال) کمتره و حدوداْ نصف اون چيزيه که در هرم تغذيه اطفال قيد شده (مثلاْ نصف يک ميوه تازه در حالی که برای بچه‌های بزرگتر يک ميوه کامل يک سهم به حساب مياد) و يک چهارم مقداريه که برای آدم بزرگ‌ها سهم حساب می‌شه.
و اما اين که اين هرم تغذيه چه شکليه و هر سهمش معنیش چیه، فردا بيايين تا ببينين!
منبع
آزيتا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ فروردین ،۱۳۸٢

تک فرزندی ـ قسمت دوم

کودکانی که تک فرزند هستند به سختی قادرند رفتاری متفاوت از والدين خود داشته باشند لذا سن بلوغ برای اين کودکان بسيار دردناک است زيرا احساس مستقل بودن در سنين بلوغ تقويت ميشود و برای آنها بسيار دشوار است که :
ـ عليه رفتار دوران کودکی خود عصيان کنند.
ـ از جلب رضايت والدين و اطاعت از آنها سرپيچی کنند.
ـ در مقابل والدين مقاومت کنند.
ـ شخصيتی داشته باشند که والدين شان را آزرده ميسازد.
ـ از والدين خود جدا شوند و با دوستان خود زندگی کنند.
ـ آزادی بيشتری را طالب شوند که والدين حاضر نيستند به آنها اعطاء کنند.
گاه اين کشمکش های روانی به حدی است که کودکان سعی ميکنند تا برای جلب رضايت والدين رفتارهای دوران بلوغ را به تاخير بيندازند.
تقلید کودکان تک فرزند از والدین خود انگیزه ای بسیار قدرتمند است از این رو والدین باید به این موضوع توجه کرده و بکوشند که فشار وارده بر فرزندشان را کاهش دهند. به پیشنهادهایی در این زمینه توجه کنید:
*اگر فرزندتان از شما تقلید کرد او را بیش از حد تحسین نکنید.(آفرین ! تو این کار را مثل ما انجام دادی).
* اگر فرزندتان رفتاری متفاوت از شما داشت به او انتقاد نکنید.(من نمیدانم تو چطور از این موسیقی پرهیاهو لذت می بری؟!).
* اگر فرزندتان دچار اشتباه يا بدرفتاری شد او را طرد نکنید.(اگر به این رفتارت ادامه دهی٬ جایی در خانواده ما نداری).
*هيچ گاه شخصيت فرزندتان را خرد نکنيد و او را به رقابتی فرا نخوانيد که به شکست او منجر شود(زودباش! اگر جرات داری مرا بزن!).
* کاری نکنيد که فرزندتان تصور کند علاقه شما به او منوط به اطاعت او از شماست.(ما دوستت داریم و این علاقه به این که از ما اطاعت کنی یا خیر ٬ارتباطی ندارد).
* به استقلال شخصيت فرزندتان احترام بگذاريد.(آفرین ٬ تو خودت این کار را انجام دادی).
* به فرزندتان توضيح دهيد که اختلاف شخصيت او با شما به دليل برخی ويژگيهايی است که او دارد و شما فاقد آن هستيد.(تو به ما کمک میکنی که چیزهای تازه ای بیاموزیم).
*اگر فرزندتان ۹ يا ۱۰ ساله است٬ رويارويی او با شما طبيعی است . بچه ها در چنين سنی دوست دارند مستقل باشند و ميخواهند وقت خود را با دوستانشان سپری کنند٬ حتی اگر والدين آنها علاقه ای به اين استقلال نداشته باشند.

منبع : کتاب کليدهای تربيتی برای والدين تک فرزند
نويسنده : دکتر کارل پيک هارت
مترجم : دکتر مسعود حاجی زاده

سميرا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ فروردین ،۱۳۸٢

تغذيه نوزادان (تا يک سالگی)

پزشکان توصيه می‌کنند که بچه تا چهار الی شش ماهگی فقط شير بخورد: شير مادر يا شير خشک آهن‌دار و تا یک ساله نشده شیر گاو نخورد. مقدارش را هم اين طور تعيين کرده‌اند (که البته برای شير مادر نمی‌شود مقدارش را ديد ولی رضايت و سير شدن بچه را چرا):
در دو ماهگی: ۱۵۰ الی ۱۸۰ سی‌سی، هر سه چهار ساعت يک بار
در چهار ماهگی: ۱۵۰ الی ۱۸۰ سی‌سی، چهار تا شش مرتبه در ‌روز
در شش ماهگی: چهار پنج وعده شیر در روز (بر روی هم ۷۲۰ الی ۹۶۰ سی‌سی)
در نه ماهگی: سه چهار وعده شیر در روز (بر روی هم ۷۲۰ الی ۹۶۰ سی‌سی)

بچه که چهارماهه شد کم‌کم با قاشق و غذای جامد آشنا می‌کنیمش. اولین غذای جامدی که باید به بچه بدهیم گروه غلات است. می‌شود از پودرهای غلات آماده استفاده کرد ولی بهتر است غذا را خودتان در منزل درست کنید. معمولاْ با برنج شروع می‌کنند و با شیر مادر، شیر خشک یا آب، برنج پخته له‌شده را رقیق و نرم می‌کنند. این مخلوط را حتماْ با قاشق و نه با شیشه به کودک بدهید. در ابتدای کار فقط یک قاشق و یک وعده در روز به بچه این غذا را بدهید و آرام آرام مقدارش را به سه چهار قاشق و یک تا دو وعده در روز افزایش دهید (به میل بچه توجه کنید). اگر از پودرهای آماده استفاده می‌کنید نوع آهن‌دارش را انتخاب کنید.

بچه که به شش ماهگی رسید در عین این که شیر و چهار قاشق یا بیشتر از غلات نرم شده در روز را به او می‌دهیم سبزیجات را هم شروع می‌کنیم. این سبزیجات را باید خوب بپزیم و از صافی رد کنیم یا له کنیم. البته می‌توانیم از پوره سبزیجات آماده موجود در بازار هم استفاده کنیم. در ابتدای کار یک قاشق از یک نوع از سبزیجاتی که مزه ملایمی دارند مثل لوبیاسبز، نخودفرنگی، کدو سبز یا هویج را به بچه بدهید و به تدریج مقدارش را به چهار پنج قاشق و یک تا دو وعده در روز افزایش دهید.

میوه را یک ماه بعد از شروع سبزیجات به بچه بدهید. باز هم به تدریج مقدارش را به چهار پنج قاشق و یک تا دو وعده در روز برسانید. از میوه‌های پوست‌کنده و پخته استفاده کنید که یا در مخلوط‌کن نرم کرده و یا از صافی گذرانده‌اید. از پوره میوه آماده هم می‌توانید استفاده کنید ولی دقت کنید که کم‌شکر یا بی‌شکر باشد. در این سن می‌توانید ۱۲۰ الی ۱۸۰ سی‌سی آب‌میوه خالص هم به بچه بدهید اما در شروع یک سهم آب‌میوه را با دو سهم آب مخلوط کنید و به تدریج غلظت آب‌میوه را بالا ببرید تا بچه عادت کند. آب‌میوه را حتماْ در لیوان به بچه بدهید نه در شیشه شیر. هنوز غذاهای انگشتی (غذاهایی که بچه بتواند خودش بردارد و بخورد) و گوشت و سایر پروتئین‌ها برای بچه زود است و باید در هشت نه ماهگی این غذاها را شروع کرد.

در نه ماهگی بچه در روز هم شیر می‌خورد هم چهار قاشق یا بیشتر غلات، سبزیجات و میوه‌جات. حالا وقت اضافه کردن پروتئین است. غذاهای پروتئینی شامل انواع گوشت‌های پخته و له شده یا چرخ‌کرده از قبیل مرغ، گوشت گوساله، بوقلمون، گوشت گوسفند، ماهی‌ تیغ گرفته و جگر و نیز پنیر کم‌نمک، کره بادام‌زمینی و زرده تخم مرغ است (سفیده تخم مرغ را تا قبل از یک سالگی به بچه ندهید چون احتمال بروز حساسیت زیاد است). مقدارش را از یک تا دو قاشق غذاخوری شروع کنید و به سه چهار قاشق غذاخوری یک وعده در روز برسانید. اگر به نظرتان می‌رسد که بچه از گوشت خالی خوشش نمی‌آید آن را با سبزیجاتی که دوست دارد مخلوط کنید.

در این سن غذاهای نرم سفره و غذاهای انگشتی را می‌توانید به بچه بدهید. با خوراکی‌های نرم و کوچک شروع کنید مثل قطعات کوچک میوه‌های نرم و سبزیجات پخته، ماکارونی پخته، بیسکویت‌های بی‌شکر (مثل ترد یا بیسکویت صبحانه گرجی). اما اگر کسی پیش بچه نیست این غذاها را در اختیارش نگذارید چون ممکن است در گلویش گیر کند و احتمال خفگی را پیش بیاورد. ۱۲۰ تا ۱۸۰ سی‌سی آب میوه خالص در لیوان هم می‌توانید به بچه بدهید. در سه ماه آتی غذای بچه مثل سایر افراد خانواده شامل سه وعده اصلی و دو وعده بین غذا خواهد شد.

تا بچه یک ساله نشده از دادن عسل، شیرگاو و سفیده تخم مرغ به او خودداری کنید.

بچه که به یک سالگی رسید شیر هموژنیزه کامل (با چربی) به او بدهید (یک نکته رو هم از خودم این جا اضافه کنم: دخترم نگار متاسفانه نتونست شیر خودم رو بخوره و با شیرخشک تغذیه شد. دکترش وقتی نگار یک ساله شد گفت هم شیرش رو بکن شیر پاستوریزه و هم نحوه دادنش رو تغییر بده و به جای شیشه با لیوان بهش بده. نگار هم مزه جدید و هم نحوه جدید خوردن رو به راحتی پذیرفت و یک شبه شیشه رو ترک کرد. انگار قبول کرده بود که این شیر جدید رو باید با لیوان خورد). شیر و فراورده‌های لبنی که بچه مصرف می‌کند نباید از ۴۸۰ الی ۷۲۰ سی‌سی در روز (در شیشه یا لیوان) و آب‌میوه‌ای که می‌خورد نباید از ۱۲۰ الی ۱۸۰ سی‌سی در روز (فقط در لیوان) بیشتر شود. غذاهای متنوعی به بچه بدهید تا عادات خوب تغذیه در او شکل بگیرد.

در این سن بچه باید بخواهد که با دست یا قاشق و چنگال غذا بخورد و بتواند از لیوان بنوشد. در چند ماه آتی باید شیشه را از او بگیرید. به یاد داشته باشید که با کم شدن سرعت رشد بچه در دو سه سال آتی، اشتهایش کم می‌شود و ممکن است بدغذایی کند.

خوراکی‌هایی که ممکن است باعث خفگی بچه شود را هنوز به او ندهید، مثل هویج خام، بادام زمینی، انگور درسته، گوشت‌های سفت، ذرت بوداده، آدامس و آب‌نبات.
از دادن مقادیر زیاد دسرهای شیرین، نوشابه، آب‌میوه‌های آماده (ساندیس و غیره)، غلات حجیم‌شده شکردار (مثل چی‌پف)، چیپس، پفک و شیرینی به بچه خودداری کنید چون ارزش غذایی پایینی دارند.

تغذیه بچه‌های بزرگتر رو هم روزهای دیگه بررسی کنیم باشه؟ برم نهار درست کنم که خودمون امروز از تغذیه نمونیم!

منبع (البته با کلی خلاصه کردن)
شاد باشيد
آزيتا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ فروردین ،۱۳۸٢

مکيدن شست ـ عادتی سخت برای ترک کردن (قسمت سوم)

زمان مناسب برای ترک اين عادت

متخصصين عموما بر اين باورند که ۵ سالگی سن ايده آلی است که به بچه کمک کنيم تا عادت مکيدن را کنار بگذارد. بيشتر کودکان ۵ ساله مفاهيم لازم برای ترک موفقيت آميز اين عادت را درک ميکنند و عواقب ناشی از اين عمل خود را متوجه ميشوند (که مکيدن انگشت شست ممکن است باعث پيش آمدگی دندانها شود) و نيز قادر به کنترل بيشتر رفتار خود هستند. به علاوه در ۵ سالگی کودکان دندانهای شيری خود را از دست ميدهند و دندانهای دائمی - که نسبت به جابجا شدن در اثر مکيدن شست آسيب پذيرترند - شروع به در آمدن ميکنند.

بهترين روش برای ترک اين عادت:
۱- اجتناب از زمانهای پردغدغه و تنش زا : اگر کودک تازه شروع به مدرسه رفتن کرده است٬ به تازگی صاحب برادر و يا خواهر شده است و يا در موقعيت ترديدآميزی قرار دارد چند ماه صبر کنيد.
۲- با هم گپ بزنيد. خيلی آهسته و با صدای آرام از او بپرسيد که احساس خود را در مورد مکيدن شست با شما در ميان بگذارد. بسياری از بچه ها در اين سن در مورد احساسات خود در باره اين عادت سردرگم هستند. به اتفاق هم به یک آینه نگاه کنید و تفاوت بین حالتهایی که شست کودک در دهانش است و زمانیکه لبخند میزند را به او گوشزد کنید و چنین توضیح دهید:«بسیاری از بچه ها واقعا دوست دارند که شستشان را بمکند ولی این کار باعث میشود که دندانهایشان خم شده و به جلو رانده شود». به بچه ها بگوئید که ترک این عادت برای هیچکس آسان نیست و به او پیشنهاد کنید که به اتفاق هم برای ترک این عادت بکوشید.
۳- مثبت باشید: نق زدن ٬ سخنان نیش دار گفتن و یا تهدید کردن کودک باعث اضطراب بیشتر وی در مورد مکیدن و احتمالا ادامه آن میشود. به جای گفتن:«وقتی تو شستت را میک میزنی مانند یک بچه کوچولو به نظر میرسی» بگوئید:«من نگرانم که مبادا مردم تو را مسخره کنند».
۴- بستن انگشت : اجازه دهيد بچه خود نوع بانداژ مورد علاقه اش را انتخاب کند و با آن انگشتش را تمام مدت بپيچيد. دکتر ميلتن برگر ميگويد :«اینکار ممکن است احساس بچه را نسبت به مکیدن عوض کند.»
۵- به او هديه بدهيد: بکمک يکديگر يک تقويم «شست-آزاد» مخصوص درست کنيد و هر زمان که از خوردن شستش امتناع میکند به او ستاره های چسباندنی يا خوراکهای کوچک بدهيد. در پايان سه هفته او مکيدن شست را کنار خواهد گذاشت.
۶- استفاده از مايع تلخ کننده را کنار بگذاريد: ممکن است والدين شما سعی کرده باشند که از ماليدن مايعات بدمزه روی انگشت شما برای ترک عادت مکيدن استفاده کرده باشند اما اکنون متخصصان اين روش را توصيه نميکنند.FDA اين قبيل مواد را کاملا بی خطر نمی داند.

سعی کنید نسبت به اين وضعيت کاملا آرام و خوش بين باشيد. در پی يافتن فعاليتهايی باشيد که دستهای کودک شما را مشغول نگهميدارند ٬ به او خوراکهای ته بندی سالم ویا يک شيشه آب با نی که در مواقع ضروری آنرا جايگزين مکيدن انگشت کند بدهيد. تا شما به خودتان بياييد کودکتان اين عادت را کنار گذاشته است .

منبع : سايت www.parents.com
ترجمه : سميرا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ فروردین ،۱۳۸٢

مکيدن شست ـ عادتی سخت برای ترک کردن (قسمت دوم)

مضرات مکیدن شست
۱- جلو آمدن دندانها : فشار وارده از انگشت بر دندانها و سقف دهان میتواند ردیف دندانهای بالایی را به جلو رانده و باعث تغییر شکل فک ها شود.
۲- مشکلات گفتاری : وقتی ردیف دندانها نامرتب باشند ادای برخی از اصوات مثل س ٬ ش ٬ ز٬ پ٬ م و.... مشکل خواهد بود. نوک زبانی حرف زدن در این کودکان بسیار شایع است .
۳- انگشت نما شدن در جامعه : بدبختانه کودکانی که شستشان را میمکند احتمال کمتری دارد که مورد قبول همکلاسهای خود قرار گیرند. بچه ای که یک دستش در دهانش است نمی تواند آزادانه صحبت کرده و یا از هر دو دستش برای انجام فعالیتهای کلاسی استفاده کند.
۴- تغییر شکل ظاهری انگشتان : شستها آسیب می بینند ٬ ورم میکنند ٬ پینه می بندند و یا حتی کج میشوند.

واقعیتی در مورد شست و دندانها
چون تراکم دندانها در فک بالا کمتر از فک پایین است لذا عادت مزمن مکیدن شست میتواند باعث تغییر شکل فک بالایی از شکل U به شکل V شود . این قبیل کودکان اغلب دهانشان باز است یا فک بالایی پیش آمده ای دارند که ممکن است هنگام گاز گرفتن یا جویدن بعضی از غذاها مشکل ایجاد کند یا دندانهای جلویی را در معرض شکستن یا لب پر شدن قرار دهد. بیشتر کودکانی که(نه همه آنها) شست میمکند پس از روئیدن دندانهای بزرگ دائمی نیاز به ارتودنسی دارند. میزان این مشکلات بستگی به این دارد که بچه با چه شدتی میک میزند.اگر بچه فقط انگشتش را در دهان قرار داده و آنرا بیحرکت نگهدارد ٬ این عمل نمی تواند زیان چندانی داشته باشد. اما اگر هر بار حدود ۳۰ دقیقه به شدت انگشتش را میک بزند در اینصورت این عمل میتواند تغییر شکل فک را به همراه داشته باشد.
چنانچه اشکالاتی در شکل ظاهری دندانهای کودکتان ظاهر شد با یک دندانپزشک مشورت کنید.

منبع : www.parents.com
ترجمه : سمیرا

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ فروردین ،۱۳۸٢

تک فرزندی ـ قسمت اول

مقدمه

سالهاست که تعداد والدين تک فرزند رو به افزايش است زيرا:
۱- تامین هزینه خانواده های پرجمعیت دشوارتر است.
۲-والدین به راحتی میتوانند تربیت فرزند خود را تحت کنترل داشته باشند.
۳-همه در باره افزایش جمعیت نگرانند.
۴-برخی والدین مایل نیستند با مشکلاتی که ممکن است میان فرزندان ایجاد شود روبرو شوند.آنان از پیچیده شدن مسائل خانوادگی که بر اثر چند فرزندی پدید میاید ٬ اجتناب میورزند
۵- برخی والدین احساس میکنند که فرزند کمتر آرامش زندگی خانوادگی را بیشتر خواهد کرد.
۶-برخی از افراد در سنین بالا ازدواج میکنند ٬ لذا فرصتی برای داشتن چند فرزند ندارند.
۷- برخی زوجها پیش از آنکه فرزند دومی داشته باشند ٬ از یکدیگر جدا میشوند.
۸- برخی والدین یک فرزند را کافی میدانند.

منبع : کتاب کلیدهای تربیتی برای والدین تک فرزند
نویسنده : دکتر کارل پیک هارت
مترجم : مسعود حاجی زاده

سمیرا

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ فروردین ،۱۳۸٢

مکيدن شست ـ عادتی سخت برای ترک کردن (قسمت اول)

مقدمه

اگر چه تعداد زيادی از کودکان ۴ و ۵ ساله هنوز به مکيدن شستشان به عنوان يک خود تسکين دهنده متکی هستند ولی والدين آنها اغلب نگرانند که مبادا فرزندان بزرگ آنها مانند يک کودک به نظر آيند. بهر حال مداخله زود هنگام در شرايط نامناسب و يا استفاده از روشهای انتقادی برای ترک اين عادت ميتواند منجر به اخذ نتيجه معکوس گردد.
نوزادان با غريزه قوی مکيدن که لازمه تداوم حيات آنهاست متولد ميشوند و بسياری از آنها مکيدن شست را به اندازه تغذيه از سينه مادر لذت بخش می يابند. بسياری از کودکان در سن ۳ سالگی علاقه به مکيدن شست را از دست ميدهند ولی بعضی کودکان ممکن است به دلايل مختلفی در سنين ۴و ۵ سالگی هم به اين کار ادامه دهند. اين دلايل عبارتند از : کسب آرامش ٬ رفع دلتنگی و به خواب رفتن . پروفسور ری ميلتن برگر از دانشگاه ايالتی داکوتای شمالی ميگويد: «درست نیست مکیدن شست در چنین سنینی را نشانه ای از مشکلات عمیق روانی بدانیم.»
هر چند کودکان استرس های روزانه خود را با مکيدن از بين ميبرند ولی «مکیدن شست» در درجه اول يک عادت است که بهتر است معالجه شود.

منبع : www.parents.com
ترجمه : سمیرا

  
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ فروردین ،۱۳۸٢

خوابیدن در کنار پدر و مادر (قسمت سوم)


احساس میکنم با توجه به روش زندگی کنونی ، خوابیدن فرزند در کنار مادر به صورت یک ضرورت در آمده است. به چند تن از مادرانی که چند ماه پس از تولد نوزاد در مورد بازگشت به کار با من مشورت میکردند، توصیه کردم شبها کنار نوزادشان بخوابند. با این کار مادر در طول شب کمبود حضور روزانه خود را جبران میکند.امتیازات خوابیدن نوزاد نزدیک یا در کنار پدر و مادر ، یکی احساس ادامه روند طبیعی زندگی در شکم مادر است و دیگری تغذیه از سینه مادر و سرانجام خوابیدن در کنار والدین است. جدا شدن از مراحل سه گانه فوق زمانی باید انجام گیرد که مادر و فرزند هر دو آمادگی داشته باشند. متخصصان خواب معتقدند زمانی که مادر و فرزند کنار یکدیگر میخوابند ، دوره خواب ، رویاها و امواج مغزی آنها بصورت هماهنگ و یکسان عمل میکنند. تجربه مهیج تر و شگفت آورتری نشان میدهد که کودکانی که کمبود وزن دارند بهتر است در کنار مادر بخوابند. این تجربه را در کتابی با عنوان "مدیریت نوزادان" چنین نقل کرده است:"حداقل در چهار هفته اول تولد و در طول زمستان و اواخر پاییز که کودکان بهتر رشد میکنند، احتمال دارد کودکانی که در کنار مادرشان میخوابند و از گرمای بدن مادر لذت میبرند سریعتر از نوزادانی که جدا از مادر میخوابند رشد میکنند. یکی از بهترین روشهای درمانی که برای نوزادان کم وزن تجویز میشود این است که در کنار مادر بخوابند".

منبع : کتاب کليدهای آرام کردن کودک ناآرام
نويسنده: دکتر ويليام سيرز

سميرا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ فروردین ،۱۳۸٢

خوابیدن در کنار پدر و مادر (قسمت دوم)

امتیازات شراکت در خواب
1-کودکتان بهتر میخوابد- کودکان بطور معمول ساعتی یکبار از خواب بیدار میشوند.خوابیدن با افرادی آشنا و در محلی مانوس به کودکان اطمینان خاطر میدهد و باعث میشود که آنها با احساس آرامش بیشتری بخوابند و قبل از بیدارشدن از مرحله خواب سبک به خواب عمیق راحت تر تغییر حالت بدهند.
2-مادران بهتر میخوابند- والدین محترم! وقتی متوجه شوید که اگر در خوابیدن با کودک خود شریک شوید خود نیز مانند او با آرامش بیشتری به استراحت خواهید پرداخت شگفت زده میشوید. علت را میتوان در یک کلمه خلاصه کرد_ همـــــاهنگی. من قبلا تاکید کردم که ایجاد هماهنگی و انطباق با کودک در طول روز بسیار مهم است.خوابیدن با کودک به شما امکان ادامه هماهنگی را میدهد، گویی مادر و فرزند دوره خواب را بهم پیوند داده اند. پس از دستیابی به هماهنگی کامل کودک و مادر با هم از مرحله خواب سبک میگذرند و به خوابی عمیق فرو میروند.
3-استفاده از روش "شراکت در خواب" علاوه بر ایجاد هماهنگی بین والدین و فرزندان به علت ترشح هورمون پرولاکتین در شیر مادر روابط عاطفی و هماهنگی هورمونی نیز بین مادر و فرزند ایجاد میشود. سه عامل مقدار پرولاکتین را در بدن شما افزایش میدهد: خواب، شیردهی و تماس با نوزاد.
4-تغذیه نوزاد با شیر مادر آسانتر است – زمانیکه مادر و نوزاد در کنار هم میخوابند و تا به این حد بهم نزدیک هستند، بدون اینکه کاملا از خواب بیدار شوند نیازهای یکدیگر را برآورده میکنند.

منبع : کتاب کليدهای آرام کردن کودک ناآرام
نويسنده: دکتر ويليام سيرز

سميرا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٥:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ فروردین ،۱۳۸٢

خوابیدن در کنار پدر و مادر (قسمت اول)

چندین بار در روز از من میپرسند:"دکتر آیا درست است کودک در رختخواب ما بخوابد؟"و جواب من همیشه همین خواهد بود:"هر جایی که شما سه نفر (مادر- پدر و کودک) بخوابید بهترین محل است. به هر صورتی که در هر سه نفر شما احساس رضایت و خشنودی ایجاد نماید بهترین نحوه برای خوابیدن شماست."
من ترجیح میدم بجای واژه "رختخواب خانوادگی" از واژه "شریک خواب" استفاده کنم زیرا نوزاد در کنار پدر و مادر میخوابد تا زمانی که حس کند به تنهایی میتواند بخوابد. نظر به اینکه من در خانواده خود شراکت در خواب را به مدت 10 سال تجربه کرده ام لذا استفاده از این روش زیبا را به اقوام خود بارها توصیه کرده ام.این روش اکثر اوقات در مورد بیشتر افراد نتایج خوبی داشته است ولی همیشه برای همه والدین قابل استفاده نیستد.
در اینجا جدا" از پدر و مادرهای جوان میخواهم که برای خوابیدن خود و فرزندانشان روشی درست و عملی انتخاب کنند که همیشه قابل استفاده باشد. "بله خوابانیدن کودک در رختخواب مادر و پدر درست است."

جالب است که شراکت در خوابیدن وابستگیهای دیگری هم ایجاد میکند .از جمله شیر خوردن از سینه مادر. تا چند سال پیش خوابانیدن کودک در رختخواب پدر و مادر ممنوع بود.اگر کسی هم این کار را میکرد با هیچ کس در باره آن صحبت نمی کرد. هنوز هم پدر و مادران زیادی کودکشان را در بستر خود میخوابانند ولی در مورد آن به پزشک و مادر شوهر خود چیزی نمیگویند. اشکالاتی که برای اینکار شمرده شده و پدر و مادر را دچار ترس میسازد عبارتند از:
_ ترس از اینکه کودک دیگر حاضر به ترک بستر پدر و مادر نشود.
_ ترس از لوس شدن بچه.
_ ترس از ایجاد اختلال در روابط زناشوئی.


منبع : کتاب کليدهای آرام کردن کودک ناآرام
نويسنده: دکتر ويليام سيرز

سميرا   
نویسنده : والدین ایرانی ; ساعت ٦:۱۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ فروردین ،۱۳۸٢